Montaż dachu nowoczesnej STODOŁY

O realizacji

Płytki włóknocementowe CEDRAL są przyjazne dla środowiska. Produkowane są z naturalnych, neutralnych i bezpiecznych surowców, m.in. piasku, wody i włókien celulozowych. Są jednym z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie krycia dachów (ale także i elewacji).

Dużą zaletą ich jest lekkość. Nie potrzebują stosowania dodatkowych wzmocnień. Mimo, że nazwa włóknocement od razu kojarzy się z czymś bardzo ciężkim, waga płytek włóknocementowych w zależności od zastosowanego pokrycia wynosi 13-20 kg/m2. Oprócz nowych budynków, takich jak nasza nowoczesna STODOŁA, można je z powodzeniem zastosować przy rozbudowie domu czy renowacji zabytkowego obiektu.

Pomimo niskiej wagi, włóknocement jest niezwykle wytrzymały. Płytki będą przez wiele lat odporne na czynniki zewnętrzne (promienie UV, czynniki atmosferyczne, mróz, pęknięcia) i nie będą przy tym wymagały żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowo mają bardzo dobrą zdolność oddychania i izolacji oraz są niepalne. Gwarancja na produkt wynosi 30 lat!

Praca z nimi jest łatwa i wygodna – co mogą potwierdzić nasi specjaliści, którzy wykonali ten piękny dach. Do obróbki wykorzystali najprostsze narzędzia, takie jak nożyce ręczne, młotek dekarski, kowadełko i gilotyny. Płytki miały już wywiercone otwory do montowania, odpowiednie do wymaganego zakładu. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do prac? Płytki należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. W innym przypadku na ich powierzchni, ze względu na naturalny materiał, z którego zostały wykonane, mogą pojawić się przebarwienia.

Płytki włóknocementowe dostępne są w różnych rozmiarach, szerokiej gamie kolorów i faktur. Umożliwiają dzięki temu istne szaleństwo twórcze. My zdecydowaliśmy się kolor grafitowy i krycie podwójne. Dlaczego? Bo wspaniale podkreśliło nowoczesny, pełen linii prostych, wygląd całego budynku. Ponadto ten rodzaj krycia stanowi, dzięki podwójnym zakładom, pewną ochronę przed deszczem. Krycie to należy wykonywać poziomymi rzędami układanymi w odstępach co pół płytki z pionową szczeliną wielkości 5 mm między płytkami, przede wszystkim na łatach.

Montaż

Montując dach warto szczególną uwagę zwrócić na położenie łat i kontrłat.

Kontrłaty są to długie deski montowane na krokwiach pokrytych folią. W przypadku stosowania płytki Cedral muszą mieć grubość nominalną min. 24 mm. Należy je montować w taki sposób, aby kontrłaty z dwóch przeciwległych powierzchni łączyły się ze sobą u szczytu dachu. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią przestrzeń wentylacyjną.

Łaty to długie deski, które są montowane poprzecznie w stosunku do krokwi. Należy je mocować tak, żeby dwa brzegi leżały całkowicie na krokwi lub kontrłacie. Każdą łatę należy przymocować odpowiednimi elementami w punkcie skrzyżowania z krokwią i kontrłatą.

Precyzyjne ułożenie łat i kontrłat ma kluczowe znaczenie dla trwałości i jakości dachu. Na naszej budowie zastosowaliśmy łaty z C24 – suche i heblowane.