Monteverdi Resort, czyli renowacja z rozmysłem

Ilaria Miani
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Monteverdi Resort uniknął „folklorystycznego podejścia” do renowacji średniowiecznej toskańskiej wioski. Dzięki Ilari Miani, rozsypujące się budynki przekształcono w butikowy hotel Monteverdi w Toskanii. Jego wnętrza obejmują rustykalne sypialnie i przepastne SPA.

Nowy duch wioski Val d’Orcia

Monteverdi Resort to pomysł amerykańskiego italofila Michaela Cioffiego, który przez lata ożywiał wioskę w Val d’Orcia – wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w środkowych Włoszech. Stare struktury w całej wiosce, w tym trzy wille wakacyjne, odnowiono w ciągu 14 lat, tworząc 29-pokojowy hotel, restaurację, akademię kulinarną i spa. XIV-wieczny kościół Chiesa Sant’ Andrea i znajdujący się na nim plac również przekształcono w sale widowiskowe i wykładowe.

Ostatnia ekspansja Monteverdi Resort dodała sześć nowych apartamentów i ulepszone zaplecze spa. Projekt zaprojektowała rzymska artystka i projektantka wnętrz Ilarię Miani. Znana jest ona ze swojego doświadczenia w renowacji opuszczonych domów, pałaców i wiosek w całych Włoszech. Ciofi i Miani wspólnie opracowali filozofię projektowania, która „ściśle unikałaby folklorystycznego podejścia do renowacji, które zmieniło wiele historycznych włoskich wiosek w turystyczne banały”. Zamiast tego chcieli jednocześnie promować historyczne piękno Val d’Orcia i współczesne wpływy projektowe z Mediolanu i Rzymu.

Czym jest nowoczesność według Monteverdi Resort?

Jak mówi Ilaria Miani: „Włosi są przerażeni posiadaniem zbyt turystycznego kraju. Staraliśmy się zatrzeć granice między starą wioską a nowymi dodatkami do posiadłości”. Część budynków zmodernizowano w latach 50. i 60. z balkonami, rozbudowanymi oknami i ceglanymi fortyfikacjami od strony zewnętrznej. Miani jednak zdecydowała się przywrócić je z powrotem do oryginalnych fasad i w razie potrzeby zmodernizować kamienne bloki.

„W przeszłości okna były celowo małe, ponieważ pomieszczenia musiały być izolowane, a my zachowaliśmy ten charakter” – powiedział Miani. Balkony nie dodawały ani krzty uroku. Usunięto je, a pokoje zaprojektowano tak, by widok z okien był możliwy do uchwycenia z pozycji łózka.

Pomimo oczywistego kontrastu współczesnych wnętrz, Miani sprawiła, że każdy pokój stanowi toskański terroir z rustykalnymi detalami i odzyskanymi materiałami. Uratowane podczas renowacji drewno pojawia się w całej Monteverdi Resort. Od belek stropowych po ozdobione drewnem łuki. Z kolei stare drzwi farmy zmieniono na drzwi do szaf. Ceramiczne dzieła sztuki, teksturowane ściany z wgłębieniami oraz wiszące oświetlenie z terakoty, odzwierciedlają pofałdowane gliniane wzgórza Val d’Orcia.

Monteverdi Resort – modernizacja posiadłości

Nawet w recepcji, którą Miani uważa za najnowocześniejszą przestrzeń, drewniane krzesła wiszą na żelaznych kołkach i mają być nawiązaniem do tradycji Shakera polegającej na mocowaniu mebli na ścianach. Pokoje gościnne indywidualnie zaprojektowano i pomalowano. Znajdziemy tu paletę od odważnych błękitów, czerwieni i zieleni po neutralne odcienie ziemi. Prawie wszystkie meble wykonywano na zamówienie i wykonywano ręcznie przez rzemieślników z regionu. Jedyne w swoim rodzaju drewniane i metalowe ramy łóżek zainspirowano włoskimi malarzami renesansowymi. Weźmy chociaż inspirowane Giotto łóżko z baldachimem w apartamencie La Pieve.

W przypadku łazienek Ciofi poprosił, aby prysznice i wanny skierowano w stronę okien, aby naśladować wyzwalające doświadczenie bycia nago w naturze. SPA rozszerzono o podziemny podgrzewany basen inspirowany stylem rzymskim, prysznic, łaźnię turecką i zimny basen. Dwie wanny trawertynowe umieszczono na zewnętrznym tarasie z widokiem na dolinę.

Lokalizacja: Castiglioncello del Trinoro, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Ilaria Miani