Nasze Wojciasy

O realizacji

Gliczarów to jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Podhalu. Gliczarów Dolny, będący starszą, północną częścią wsi, położony jest w dolinie potoku Gliczarowskiego. Wieś zlokalizowana jest u stóp równoleżnikowego wzgórza rozpostartego od Białego Dunajca na zachodzie aż po Bukowinę Tatrzańską na wschodzie. Grzbiet wzgórza wraz z pasmem Bukowińskim tworzą wspólne Pogórze Gliczarowsko-Bukowińskie, biegnące równolegle do Doliny Porońca. Wzniesienie Pogórza Gliczarowskiego w kilku miejscach przekracza 1000 m n.p.m. (Grzychów Wierch 1006 m n.p.m.).
Najstarsza część Gliczarowa Dolnego do dzisiaj nazywana jest Wójcizną. Oprócz tego w Gliczarowie Dolnym znajdują się jeszcze osiedla: Stefaniaki, Kułachy, Smalce, Do Małych i Wojciasy, natomiast Gliczarów Górny, młodszy historycznie od Gliczarowa Dolnego jest jedną z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu i w Polsce.

Niegdyś teren obecnego Gliczarowa stanowił obszar pasterski należący do przyległych wsi. W związku z tym w okolicy powstawały szałasy pasterskie, które służyły pasterzom i ich rodzinom za mieszkanie latem; później jako stałe miejsce zamieszkania. Pierwsze wzmianki o Gliczarowie pojawiają się w dawnych kronikach około roku 1630, kiedy to zasadźca Marcin Bafia lokuje na prawie wołoskim tę wieś. Syn Marcina, Andrzej Bafia uzyskuje w dniu 4 lutego 1668 roku w Krakowie z rąk króla Jana Kazimierza przywilej na sołectwo w „Gleycarowie”. herb Gliczarowa Dolnego Również w przypadku rodu Bafiów obowiązywała zasada dziedzicznego przekazywania funkcji sołtysa najstarszemu synowi. Oprócz Bafiów w Gliczarowie osiedlili się idąc polanami następujący gospodarze: Smalec, Wojcias, Rzepka, Wyrostek, Barnaś, Stefaniak, Rzadkosz, Kułach, Gał, Lach, Kowal, Palider, Sądelski, Jurzysta i Skowyra. Od tego momentu można już mówić o początkach osadnictwa na terenie Gliczarowa Górnego. Działania wojenne na obszarach Gliczarowa dały się we znaki mieszkańcom na początku 1940 roku. Wraz z wyzwoleniem Podhala, nadeszło także i wyzwolenie wsi. Intensywny rozwój miejscowości nastąpił, gdy w 1969 roku zbudowano wodociąg wiejski oraz w 1976 roku utwardzono drogę z Bukowiny Tatrzańskiej. Dzięki pracowitości mieszkańców Gliczarowa Górnego i Stołowego, Pogórze Gliczarowskie stało się dobrze zagospodarowanym terenem, oferującym turystom swą bogatą bazę turystyczną zarówno w okresie zimowym jak i letnim.

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Żródło: malopolska.pl