nowoczesna STODOŁA po czesku

Harazim Karel Architektura Jan Pernekr
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nawiązanie do tradycji

Dom przeznaczony jest do zamieszkania przez rodzinę pięcioosobową. Działka, na której powstała nowoczesna STODOŁA, znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Szumawa w Borová Lada w Czechach. Sama działka przyciąga uwagę, zwłaszcza widokiem na zalesiony krajobraz ze szczytami pobliskich wzgórz Vyhlídka i Homole.
Głównym zadaniem tego projektu było znalezienie idealnej formy, która będzie oparta na tradycyjnym stylu budownictwa w tej miejscowości, ale jednocześnie będzie współczesną interpretacją regionalnej architektury Szumawy. Celem było stworzenie domu, który nie naśladowałby w nowatorski sposób historyzmu, ale stałby się pewną siebie architekturą w zadanym kontekście i dzięki odzwierciedleniu historii.

Tradycyjna architektura ludowa Szumawy jest typowa dla swojej elementarności, surowości i celowości, zawsze była odciskiem otoczenia, w którym dorastała. Dlatego na tych konstrukcjach pojawiły się naturalne materiały, takie jak kamień-granit, większość konstrukcji wykonano z drewna, a nieodzownym materiałem było szkło, które produkowano w okolicznych hutach szkła.

Trudne warunki życia panujące w tych częściach znacznie się zmieniły. Konie zastąpiono samochodami, więc trzeba było stworzyć dla nich nowoczesne stajnie. Większość wiosek jest podłączona do kanalizacji i zelektryfikowana. Małe szyby zastąpiono dużymi oknami, aby jak najbardziej połączyć wnętrze z otaczającą naturą. Tradycyjne zasady i użyte materiały powinny jednak znaleźć odzwierciedlenie w samym projekcie nowego budynku, gdyż bazują na doświadczeniach naszych przodków.

Dlatego nie jest przypadkiem, że nowy dom formalnie i materialnie inspirowano tradycyjnym archetypem domów z Szumawy. W niektórych miejscach znacznie otwiera się na otoczenie, w innych wręcz przeciwnie, broni się przed nieprzyjaznym otoczeniem. Liczbę materiałów ograniczono do minimum, dzięki czemu dom zachowuje elementarną ekspresję. Detale zaprojektowano tak, aby dom był jak najbardziej zwarty, tj. czysty w kształcie.

W strefach wejściowych przewidziano zadaszony parking dla samochodów oraz strefę zawietrzną przy głównym wejściu do budynku. Tuż za wejściem znajduje się klatka schodowa, z której dostępne są również pomieszczenia usługowe, takie jak pomieszczenie techniczne, WC i łazienka. Z tego holu przechodzimy do głównego salonu, który zaprojektowano jako otwarty. Jest aneks kuchenny, jadalnia i pokój dzienny. Nacisk położono na maksymalną otwartość, zarówno wizualną, jak i fizyczną, z ogrodem i wspaniałymi widokami.
Z głównego salonu dostępne są garderoba, gabinet i spiżarnia.
Na poddaszu domu znajdują się cztery pokoje, w tym sypialnia rodziców. Każdy pokój posiada własną garderobę, rodzice i dzieci mają własną łazienkę. Na poddaszu znajduje się jeszcze jeden mniejszy pokój gościnny.

Materiały

nowoczesną STODOŁĘ zaprojektowano jako konstrukcję drewnianą z wbudowanym monolitycznym rdzeniem akumulacyjnym z betonu licowego, w który wkomponowano kominek opalany drewnem. Nacisk położono na brzmienie wszystkich użytych materiałów, tj. betonu, szkła i drewna. Dom docenia surowość materiałów i pozwala im naturalnie się starzeć. Elewacja domu wykonana jest z desek modrzewiowych, które nie były w żaden sposób obrabiane, przez co z czasem nabierają charakterystycznej szarej patyny. Dach wykonano z blachy na rąbek.

Dodatkowo na działce znajduje się dodatkowy budynek – szopa, która spełnia funkcję składowania drewna, sprzętu sportowego oraz skrywa pompę ciepła zasilającą w ciepło cały dom.

Lokalizacja: Borová Lada, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Harazim Karel Architektura

Fotograf

Inspiracja

Piotr Frankowicz