Nowoczesna stodoła

Oto zwycięzca głosowania i nasze wspólne dzieło! :-)
Architektura regionalna Polski ma długa tradycję. Na przestrzeni dziejów w zależności od lokalnych wpływów kulturowych i krajobrazu wykształciła ona szeroką gamę unikatowych form i stylów. Jest jednak jeden specyficzny rodzaj budynku który nie podlegał regionalizmom w tak znacznym stopniu gdyż jego minimalistyczny kształt wynikał jedynie z utylitarnych potrzeb każdego gospodarstwa – budynkiem tym jest stodoła, która swą prostotą do dziś inspiruje architektów.

Prezentowany projekt jest reinterpretacją tradycyjnej idei stodoły. – budynku prostego, lecz przestronnego i wpisującego się w naturalny krajobraz. Aby stworzyć projekt który w pełni oddaje charakter naszych czasów zaczerpnęliśmy z tradycji jedynie esencję.

Budynek tak jak i jego oryginalny odpowiednik – podzielony został na dwie bryły. Przyziemie w którym znajduje się część techniczna oraz dzienna domu z salonem jadalnią i kuchnią, obłożone zostało z zewnątrz naturalnym łamanym kamieniem przez co tworzy on swego rodzaju zwarty postument na którym spoczywa druga bryła mieszcząca część prywatną budynku. Ta z kolei wykończona została czernionymi, drewnianymi deskami. Wertykalny deseń w połączeniu z podcieniami powodują że górna część zdaje się unosić nad masywną bryłą parteru.

Kolejną istotną cechą stodół jest ich przestronne wnętrze. Aby móc w pełni cieszyć się walorami tej przestrzeni strefa dzienna domu została zaprojektowana jako otwarta, dwupoziomowa przestrzeń, w której widoczne są elementy konstrukcyjne więźby dachowej.

Charakterystycznym elementem każdej stodoły są również szerokie, drewniane wrota, które w naszym projekcie zostały one zastąpione rozsuwaną szklaną ścianą – dzięki czemu  salon w porze letniej może całkowicie połączyć się z zewnętrznym tarasem.

Wnętrze domu utrzymane zostało w nowoczesnym stylu wzbogaconym o charakterystyczne detale – drewniane wykończenie oraz odkryte belki konstrukcyjne więźby dachowej. Białe ściany i jasne  materiały rozświetlają wnętrze światłem które penetruje przestrzeń ze wszystkich stron.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Projekt, wizualizacje i tekst: Karol i nowoczesna STODOŁA

więcej