O miedzi i korsykańskim klasztorze

Amelia Tavella Architectes THIBAUT DINI
Partnerzy

O inspiracji

Francuska pracownia architektoniczna Amelia Tavella Architectes odnowiła i rozbudowała XV-wieczny klasztor na Korsyce, dodając do jego rozbudowań perforowaną miedź.

Elewacja z miedzi

Zbudowany w 1480 roku, częściowo zrujnowany klasztor Saint-Francois położony jest na wzgórzu z widokiem na wioskę i górzysty krajobraz. Przed renowacją budowla porosła zielenią, a jej kamienne mury ulegały erozji i kruszeniu. Amelia Tavella Architectes obejmując architektoniczną pieczę nad renowacją starała się zachować historię i istotę klasztoru. Zastosowanie miedzi, jako przedłużenie elewacyjne sprawiło, że klasztor nabrał charakteru. Dodana perforowana miedziana „przedłużka” przylegała do zrujnowanych murów.

„Zdecydowałam się zachować ruiny i zastąpić rozdartą, fantomową część przedłużeniem z miedzi” – powiedziała założycielka studia, Amelia Tavella. „Ruiny to znaki, ślady, odciski, mówią o fundamentach miejsca i prawdzie. Były latarniami, punktami kardynalnymi, kierującymi naszymi wyborami, naszymi tomami”. Budynek jest obecnie wykorzystywany jako centrum kulturalne pobliskiego miasta.

Nowa dobudówka z miedzi mieści salę wystawową na parterze, przestrzeń kulturalną na pierwszym oraz mediatekę i przestrzenie dla dzieci na drugiej kondygnacji. Nową bryłę zaprojektowano zgodnie z planem istniejącego budynku, zachowując formę kamiennego skrzydła. Duże łukowe otwory na parterze umieszczono wzdłuż zewnętrznej części miedzianej bryły i naśladują symetrię klasztoru.

Historia w murach

Studio wyjaśniło, że miedź wybrano do przedłużenia ze względu na jej właściwości przekształcające i wietrzenie, które, podobnie jak ruiny, będą z czasem opowiadać „historię”. „Podobał mi się pomysł możliwego powrotu do ruiny, że miedź może zostać ‘cofnięta’ – ta możliwość jest uprzejmością, szacunkiem dla przeszłości, dla dziedzictwa Korsyki” – powiedziało studio. „Cofnięta”, czyli nabrać charakteru przeszłości, naturalnie z czasem.

Ściany miedzianej bryły perforowano małymi kwadratami, umożliwiającymi przenikanie światła przez ściany do wewnętrznych korytarzy. Światło odbija się od miedzi przez korytarze i na kamienne ściany, jak „witraż kościoła”.

Szukasz innowacyjnych rozwiązań do swojej inwestycji? Sprawdź szeroką ofertę naszych Partnerów.

Lokalizacja: Korsyka
Tekst: nowoczesna STODOŁA