Od starej STODOŁY po dom mieszkalny z charakterem

Partnerzy

O inspiracji

Gdy inwestorzy kupili stary dom rodzinny ze STODOŁĄ i planowali go wyremontować na cele mieszkalne, owa stodoła była swego rodzaju bonusem. Ostatecznie jednak okazała się najważniejszym obiektem. Sam pierwotny dom rodzinny nie tylko nie spełniał dzisiejszych wymagań mieszkaniowych, ale był też w tak złym stanie, że jego odbudowa byłaby nieproporcjonalnie kosztowna, a przez to nieopłacalna.

Architekci z pracowni architektonicznej BLOK zaproponowali zatem zmianę funkcji pierwotnego budynku na garaż, magazyn i warsztat. Zaproponowali także przekształcenie STODOŁY w budynek mieszkalny, odpowiadający dzisiejszym standardom życia i spełniający życzenia inwestora.

Nie była to jednak tylko renowacja istniejącego budynku z częściowymi przeróbkami. Zamiast tego stary budynek „reinkarnowano” w nowy. Architekci rozebrali STODOŁĘ i zbudowali nowy dom w pierwotnym rzucie, kopiując jego wielkość i wygląd, a także wykorzystując odzyskany materiał budowlany. Podobnie jak pierwotna STODOŁA, budynek ten posiada główny – podłużny trakt zorientowany dłuższym bokiem w kierunku północ-południe. Rzut prostokątny domu nakryty jest dwuspadowym dachem, którego część nośną stanowi drewniana więźba.

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi są kamienne filary z piaskowca, które wypełniono ociepleniem. Przestrzeń między nimi wyłożono cegłą. Cegła jest także częściowo widoczna na elewacji, gdzie przeplata się z drewnem. We wnętrzu zastosowano piaskowiec i drewno. Ściany stanowi cegła widoczna w swoim pierwotnym kolorze. Gdzieniegdzie ceglane ściany w celu doświetlenia otynkowano na biało.

Układ budynku składa się z jednej kondygnacji i poddasza, w układzie obu pięter preferowano prostotę. Na parterze domu znajduje się strefa dzienna „socjalna” wraz z kuchnią, jadalnią i łazienką, część przestrzeni przeznaczona jest na pracownię właściciela domu. Na piętrze mieszczą się pomieszczenia prywatne, czyli głównie sypialnie.

Dominantą wnętrza są niewątpliwie eliptyczne schody, ukryte w ceglanej „rurze”, łączące parter z piętrem. Zwieńczenie schodów stanowi duży, przeszklony świetlik, który wprowadza do wnętrza atmosferę starego wiktoriańskiego budynku. Okno dachowe otwiera się i podobnie jak duże przeszklenia w ścianach również stanowi połączenie z otaczającym światem.

Dom zaprojektowano tak, aby swoimi proporcjami i objętością, a także użytymi materiałami naturalnie wpasowywał się w otoczenie. Budynek swoim wyglądem nawiązuje do sąsiednich budynków i tradycyjnych STODÓŁ, dzięki pokryciu dachu łupkiem, pozostawieniu kolumn z piaskowca czy wyłożeniu domu drewnem.

Lokalizacja: Jiczyn, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA