Płytki małoformatowe Cedral z włókno-cementu

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Poszukując nowych inspiracji i rozwiązań czasem warto na nowo spojrzeć na materiały, które znamy i cenimy od lat, takie jak na przykład płytki z włókno-cementu Cedral. Najczęściej spotkać można je na dachach obiektów, jednak w ciągu ostatnich lat architekci i inwestorzy coraz chętniej sięgają po nie przy projektowaniu elewacji. Przyjrzyjmy się dokładnie z czego są wykonane, jakie posiadają właściwości i jakie jeszcze możliwości zastosowania oferują.

Krótka historia włókno-cementu

Płytki Cedral wykonane są z włókno-cementu. Materiał ten został wynaleziony pod koniec XIX wieku przez Ludwiga Hatscheka. Grupa Etex, właściciel marki Cedral, od ponad 100 lat udoskonalała proces i dziś oferuje produkt składający się wyłącznie z naturalnych i neutralnych dla środowiska składników, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczny. Włókno-cement posiada także wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że jest to jednej z najbardziej docenianych dostępnych obecnie na rynku materiałów budowlanych. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały i trwały. Jego okres eksploatacji wynosi ponad 50 lat. To także materiał odporny na działanie promieni UV i różnych czynników atmosferycznych, a także na gnicie i szkodniki a co bardzo istotne jest niepalny (klasa A2-s1, d0, zgodnie z PN EN 13501-1).Zastosowanie 

Płytki włókno-cementowe Cedral najczęściej spotkać można na dachach budynków. Często sięgają po nie dekarze, proponując nie tylko pokrycie nimi całego dachu, ale także komina, mansard, okapów, okien dachowych czy pasów podrynnowych. Dostępne w wielu rozmiarach, umożliwiają idealne dobranie odpowiedniego wymiaru do pokrywanej powierzchni, a dzięki temu zminimalizowanie strat oraz redukcję kosztów. Płytki Cedral są też doskonałą alternatywą dla łupka z kamienia naturalnego.

Płytki Cedral są materiałem bardzo lekkim, ich metr kwadratowy waży zaledwie kilkanaście kilogramów. Dlatego też często wybierane są w trakcie remontów dachów, zwłaszcza obiektów zabytkowych. Warto też zwrócić uwagę na ich klasyczny i ponadczasowy wygląd. Dach pokryty płytką włókno-cementową jest lekki i jednorodny. Efekt można podkreślić dobierając odpowiedni dla całego projektu kolor. Płytki dostępne są w kilku niezwykle trwałych barwach. Do najbardziej popularnych należą grafitowy i czarny, ale już teraz można znaleźć ciekawe realizacje z białą czy czerwoną płytką.

Z roku na rok większą popularnością zaczyna się cieszyć zastosowanie płytek małoformatowych na elewacjach budynków. Można nimi pokryć cały dom uzyskując bardzo współczesny projekt lub tylko jego fragment, łącząc płytkę z innym materiałem, na przykład tynkiem w kontrastującym kolorze. Dla lubiących nowoczesną architekturę, ciekawą opcją może być pokrycie wszystkich elementów domu płytką, zarówno dachu, kominów jak i elewacji, uzyskując w ten sposób bardzo spójny efekt, który podkreśla bryłę budynku, nadając jej niepowtarzalny wygląd.

Materiał o nieograniczonych możliwościach

Płytki Cedral dostępne są w wariantach różniących się od siebie kształtem oraz wykończeniem krawędzi i powierzchni. Płytki Cedral o gładkiej powierzchni pozwalają na uzyskanie nowoczesnego pokrycia dachu lub elewacji, a płytki o strukturze łupka nadają ponadczasowe i klasyczne wykończenie. Płytki Cedral można także układać na wiele sposobów, osiągając różne typy krycia, dostoswane do projektu budynku oraz pokrywanej powierzchni. Stwarza to wręcz nieograniczone możliwości projektowania przed architektami i inwestorami.

Płytki z włókno-cementu, znane wcześniej były pod nazwami Euronit i Struktonit, od 2019 roku są dostępne pod marką Cedral. Gama materiałów Cedral obejmuje też deski elewacyjne z włókno-cementu. Trwałe, przyjazne dla środowiska i piękne materiały pozwalają na stworzenie wyjątkowych i ponadczasowych projektów domów.

Producent

Cedral