Połączony, ale rozproszony

Eugenio Ortúzar Tania Gebauer
Partnerzy

O inspiracji

Ten budynek stoi na północy dużej chilijskiej wyspy Chiloé, która tu nazywana jest „Huei hue”. Morze w tym miejscu wcina się w ląd. Działka znajduje się więc na czymś w rodzaju półwyspu, co w sposób strategiczny ma wpływ na otoczenie domu.
Z jednej strony mamy zatem morze i wodę, a z drugiej w oddali pojawiają się Andy i wulkany. Działka jest też mocno wyeksponowana na silne wiatry oraz deszcze zbliżające się czasem od północnego zachodu. Te specyficzne warunki naturalne okolicy w połączeniu z życzeniem o połączonym, ale rozproszonym domu dla jednej rodziny sprawiły, że projekt ma wiele możliwości, a jego funkcje mogą zmieniać się w przyszłości. Dom będzie miał równie ogromny potencjał dla starszej pary z dorosłymi dziećmi i wnukami oraz licznymi przyjaciółmi, ponieważ nie musi być w całości wykorzystywany jednocześnie. Projekt może się dostosowywać do obecności zarówno dwóch osób, jak i piętnastu, będąc wciąż praktycznym i wygodnym miejscem, które może pełnić wiele funkcji. Stąd pomysł architektów, by stworzyć projekt nawiązujący wyglądem do wiejskich zabudowań prowincji Chiloe, układając poszczególne elementy w różnej lokalizacji i orientacji, zawsze wykorzystując piękne widoki, topografię oraz tworząc osłonę od wiatru i deszczu.
Przy takich założeniach powstał większy element, czyli główny dom, który narzuca organizację dachów, tarasów oraz dwóch dołączonych do niego elementów, połączonych dużym tarasem. Te przestrzenie mieszczą sypialnie dzieci i gości z własnymi łazienkami, tworząc jakby niezależne domy, które mogą być użytkowane tylko wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba.
Dom otwiera się i zamyka zależnie od potrzeb i liczby mieszkańców lub gości, idealnie przystosowując się do potrzeb i wymogów w danych sytuacjach.

Lokalizacja: Prowincja Chiloé, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Eugenio Ortúzar Tania Gebauer