Dom rodzinny na budapesztańskiej ulicy Nedű

Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Wąska, narożna działka i surowe wymogi budowlane – to problemy, z którymi musieli uporać się architekci z Építész Stúdió, którzy przeprowadzali renowację starego domu stojącego w granicach Budapesztu.

Pomysł na wyjątkową formę domu pojawił się już na samym początku procesu projektowego, gdyż wymusiły go w dużym stopni ograniczenia, jakimi podlegała działka. Architekci musieli uporać się z wąskim terenem, ale nie ograniczała ich wysokość budynku, dlatego dach był jedynym miejscem, gdzie można było puścić wodze fantazji. Architekci postanowili więc zamienić nieużyteczny wcześniej strych w przestronny pokój z łazienką.Układ całego domu, który ma niewielką powierzchnię 170 m², jest prosty i tradycyjny. Na parterze znajduje się pokój dzienny z kuchnią, a na wyższych poziomach urządzono sypialnie.

– „Chcieliśmy tez stworzyć intensywne połączenie domu z ogrodem, poprzez wprowadzenie zadaszonych tarasów i dużych okien” – mówią twórcy projektu.

Nowy dom wyróżnia się wśród swoich sąsiadów dzięki zastosowaniu innych materiałów elewacyjnych. Odnowiony budynek obłożono ciętą cegłą pochodzącą z odzysku, a inspiracją do tego stał się zrujnowany budynek, który wcześniej stał w tym miejscu na działce. Ze starego domu wykorzystano niektóre materiały, tworząc z nich dużą część elewacji, a także mury i chodniki w ogrodzie. Tarasy mają bardziej surową formę, ponieważ zostały wykonane z betonu, podobnie jak płyty konstrukcyjne wewnątrz budynku. Surowy beton wizualnie łączy więc wnętrze z częścią zewnętrzną konstrukcji.

Wnętrze nowoczesnej STODOŁY ma mniej surowy wygląd, który ociepla wykorzystane na różne sposoby drewno. Dzięki dużym przeszkleniom stałym elementem wystroju wnętrza jest ogród, który zmienia się zależnie od pory roku. Wprowadza do domu światło i zieleń oraz powiększając wizualnie stosunkowo niewielkie przestrzenie.

Lokalizacja: Budapeszt, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA