Ranczo Sierra Allende

Fabian M Escalante H Arquitectos Jorge Succar
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Kształty

W projekcie Rancza Sierra Allende najważniejsze było zachowanie wszystkich drzew rosnących na działce. Projekt wakacyjnego domu ze stalową elewacją, który powstał w mieście San Miguel de Allende w Meksyku, przygotowało miejscowe studio architektoniczne Fabián M Escalante H Arquitectos.

Architekci mieli stworzyć ustronną kryjówkę dla klienta, który posiada duży kawałek ziemi wraz ze znajdującą się tam zaporą i zbiornikiem wodnym. Właściciel chciał, by nowy budynek „nie przeszkadzał” otaczającej go przyrodzie, a zamiast tego miał się idealnie dopasować do swojego otoczenia.

– „Najważniejszym wymogiem było całkowite zachowanie wszystkich drzew, które rosły na działce” – mówi założyciel studia Fabián Marcelo Escalante Hernández. – „Z tego powodu pierwszym etapem projektu było doskonałe zapoznanie się z miejscem i dokładne oznaczenie pozycji roślin”.

W wyniku takiego podejścia powstał dom, który został wybudowany w zasadzie wokół drzew, a zaprojektowany jest jako miejsce wypoczynku i rozrywki. Budynek ma dwa wejścia – od wschodu do wnętrza prowadzi kładka, a od zachodu można wejście przez duży taras, który jednocześnie jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w większej grupie rodziny lub przyjaciół. W osobnym budynku znalazły się jeszcze stajnie dla koni.

Na tarasie, który pełni funkcję zarówno wejścia, jak i miejsca rozrywki, znajduje się grill wraz z miejscem do przygotowywania posiłków. Główna, przeszklona bryła budynku, która została zbudowana nad wodą, mieści pokój rodzinny, jadalnię oraz bar o podwójnej wysokości.

– Chcieliśmy, by interwencja w krajobraz była subtelna, ale jednocześnie musiała powstać przestrzeń do wielorakich aktywności” – wyjaśnia Escalante. – „Całość miejsc wspólnych pozwala nam eksperymentować z przestrzenią” – dodaje architekt. – „Przestrzeń baru, znajdująca się w przeszklonym, stalowym elemencie, znalazła się wyżej w tej przestrzennej hierarchii, dzięki wprowadzeniu wysokiego sufitu”.

Studio zaprojektowało nachylone płaszczyzny dwuspadowych dachów tak, aby nie przesłoniły widoku na wierzchołki drzew. Ponadto ich forma nawiązuje do lokalnej architektury wiejskiej tej części Meksyku, w której znajduje się Ranczo Sierra Allende.

– „Ten kształt pozwolił nam bawić się dwoma poprzecznie przecinającymi się trójkątami, z których największy symbolicznie obejmuje puste miejsce na zewnątrz. Wprowadza do architektonicznej zabawy w wewnątrz/na zewnątrz rosnące tu drzewo, a drugi trójkąt obejmuje przestrzeń wyłącznie wewnętrzną” – wyjaśnia Escalante.

Studio Fabián M Escalante H Arquitectos stworzyło przestrzenie do aktywności zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jak mówi twórca projektu, taras unosi się nad ziemią. – „Dzięki temu nie ma ryzyka zalania w porze deszczowej, a mieszkańcy mogą łowić ryby w zalewie, siedząc na tarasie”.

Dolna część tarasu wsparto na betonowych palach, a górną zbudowano na stalowych słupach.

Konstrukcja rancza

Ranczo Sierra Allende powstało z połączenia elementów stalowych i drewnianych belek. Do projektu wykorzystano materiały z regionu, w tym drewno, glinę i bazalt. Efektowna, stalowa elewacja w kolorze rdzy była życzeniem klienta. Chciał on wykorzystać materiał łatwy w późniejszy utrzymaniu i na samym początku poprosił o elewację ze stali kortenowskiej.

– „Przeszkodą w wykorzystaniu tego materiału był budżet” – przyznał Escalante. – „Dlatego musieliśmy zdecydować się na użycie czarnych blach stalowych walcowanych na zimno. Walcowanie na zimno zwiększa wytrzymałość i twardość stali oraz zmniejsza jej plastyczność”.

W miarę upływu czasu i procesu budowy stalowa elewacja zyskała czerwonawy odcień, jaki ma dzisiaj, przypominając wyglądem Korten.

Projektując dom, architekci zaplanowali wszystko tak, by wykorzystywał on dostępne zasoby naturalne. Woda deszczowa jest wykorzystywana w toaletach, umywalkach i prysznicach. Ścieki są oczyszczane w biofermentatorze i ponownie wykorzystywane do nawadniania terenów ogrodowych. Projekt uwzględnił cały system przetwarzania wody deszczowej, która zbierana jest na dachu przez specjalne kanały prowadzące do rur ukrytych w kolumnach i dalej do podziemnych zbiorników. Tam woda jest filtrowana i przechowywana przed przepompowaniem i ponownym użyciem.

Lokalizacja: San Miguel de Allende, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fabian M Escalante H Arquitectos