Rekonstrukcja zagrody w południowych Czechach

Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Rekonstrukcja z uwzględnieniem formy i sposobu funkcjonowania starego gospodarstwa. Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i beton, wraz z ręcznie obrobionymi szorstkimi powierzchniami tworzą autentyczne środowisko do samotnego życia. Fałszywa „estetyka domku” na tle „oryginalnego” obiektu zostaje zastąpiona naturalną i szczerą architekturą.

Domy na wsi, w samotności są coraz bardziej popularną formą weekendowego spędzania czasu. Życie w szybkim tempie miasta wiąże się z pragnieniem czegoś oryginalnego i tradycyjnego. Jednak nie lubimy rezygnować z komfortu. Paradoksalnie zdarza się, że zbyt „doskonała” rekonstrukcja i „standardowe rozwiązania” całkowicie tłumią ten pożądany charakter. Nie jest łatwo sprostać obecnym wymaganiom przy zachowaniu oryginalnego charakteru budynku. Czy w ogóle można to wnioskować, kiedy chałupa musiała zostać rozebrana i prawie w całości odbudowana ze względu na jej zły stan (mimo starań o jej zachowanie)? Do jakiego stopnia ma sens powtarzanie oryginału?

Rekonstrukcja szuka odpowiedzi, szanując oryginalną logikę budynków i stosując tradycyjne metody. Poszukuje raczej naturalności niż formalnej imitacji.

Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i glina oraz ich ręczna obróbka wnoszą do budynku niedoskonałość, która staje się istotnym aspektem projektu. Projekt od samego początku działa z naturalną patyną i starzeniem.

Nawiązanie do historii

Zagroda, narysowana już na mapie z 1750 r., składa się z dwóch budynków. Chata i STODOŁA, które w rzucie tworzą kształt litery „L”, wkomponowane są w zbocze łąki.

Z zewnątrz projekt jak najwierniej nawiązuje do pierwotnej formy budynków. We wnętrzu zaszły duże zmiany. Główne części mieszkalne są otwarte na dziedziniec, aby podkreślić charakterystyczną cechę oryginalnego domu. W chacie czarna kuchnia, w STODOLE widok przez oryginalną bramę. Dodatkowo w oba domy wbudowano nowy czarny „komin”, który kryje w sobie zaplecze higieniczne i prowadzi schody prowadzące na piętro. W STODOLE rozszerzenie to staje się elementem dominującym, w chacie celowo nie rzuca się w oczy.

Dwoistość domów niesie za sobą cały projekt – ich odmienny charakter i oryginalne przeznaczenie znajdują odzwierciedlenie w nowej eksploatacji i całościowym podejściu do przebudowy.

STODOŁA jest budynkiem dodatkowym – służy jako letni salon, przestrzeń dla gości oraz zaplecze techniczne. Treść znalazła również odzwierciedlenie w koncepcji rekonstrukcji, która jest mniej „formalna”.

Wewnątrz zachowały się oryginalne kamienne mury. Dopełnieniem jest ściana z betonu licowego z nadrukami płyt szalunkowych, która skrywa klatkę schodową i saunę. Na tle jasnej elewacji wyróżnia się oryginalna brama i duża otwarta przestrzeń. Wnętrze otwiera się bez przeszkód dzięki składanym szklanym skrzydłom w ogrodzie i na łące za domem. Oświetlenie zapewnia przeszklenie w szczycie STODOŁY.

„Cały proces trwał ponad cztery lata i choć projekt rozwijał się w tym czasie w różny sposób, jego istota z czasem mogła stać się jeszcze bardziej dopracowana. szyta na miarę – czasem według ludowej mądrości, czasem nawet jako eksperyment… „dodaje autor.

Drewniany dom jest użytkowany przez cały rok. Budynek jest pozostawiony tradycji, mimo że większość konstrukcji wymieniono ze względu na zły stan techniczny. W duchu dawnych chałup celowo pozostała ciemniejsza, zamknięta i bardziej intymna. 

Główną rolę odgrywają tutaj tradycyjnie obrabiane powierzchnie – rzeźbione belki i bale, tynk gliniany, ręcznie cięte gonty. Nowe elementy, takie jak wstawiona podłoga czy wiatrołap, starają się nie rzucać w oczy. W salonie dominuje duży piec z ogrzewanym legowiskiem, ponieważ dom z bali jest użytkowany przez cały rok.

Powierzchnia: 365 m2
Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA