Renowacja i przebudowa stuletniego dworu w Słowacji

Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Dwór Humno stanowi dziedzictwo Inwestora, które wraz z innymi budynkami gospodarczymi na dużej płaskiej działce odziedziczył po przodkach.Oprócz stworzenia przestrzeni mieszkalnej dla swojej rodziny, Inwestorowi przyświecał także inny cel. Jego założeniem było zachowanie pierwotnego charakteru tego siedliska w jak największym stopniu. Jednocześnie zależało mu na tym aby nie odejść od standardów nowoczesnego budownictwa. Ważna była dla niego również zgodność materiałowa z pierwotną budowlą, dlatego podczas odbudowy zdecydował się na wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów budowlanych.

Mimo, że STODOŁA była w bardzo dobrym stanie, aby zachować jej pierwotny wygląd, do nowego budynku podeszliśmy jako twór statyczny. Pierwotny budynek gospodarczy w skrzydle bocznym wymagał gruntownego remontu, ale materiał z niego wykorzystano powtórnie do odbudowy.

Na rozwiązanie przestrzenne, materiałowe i funkcjonalne całkowicie wpłynęła oryginalna konstrukcja garbu. Nie tylko zewnętrzna obudowa, ale także elementy konstrukcyjne przechodzące przez budynek. Nie usunięto żadnych oryginalnych elementów oraz nie dokonano żadnych wymian. Decydowało to m.in. o prześwicie w przestrzeni centralnej, a także o nietypowym układzie przestrzeni. Drewniana okładzina garbu w niektórych miejscach zachowała swoje pierwotne położenie, w niektórych miejscach została przeniesiona do wewnątrz i stała się fasadą samego budynku.

Oryginalne stuletnie pokrycie dachowe uzupełniają stopniowo nabywane fragmenty oryginalnych dachówek szklanych. Światło dzienne udało się wprowadzić do wnętrza poprzez wysokie przeszklenia i przezierność elewacji, która powstała poprzez perforację okładziny drewnianej lub obrócenie desek elewacyjnych.

Jeśli interesuje Cię temat renowacji starych budynków, zajrzyj tutaj.

Lokalizacja: Veličná, Słowacja
Tekst: nowoczesna STODOŁA