Ogrzewanie w domu modułowym

Simon Steffensen
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Optymalizacja przestrzeni

Wioska na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego stała się lokalizacją tego maleńkiego domku postawionego na fundamentach w zeszłym roku.
Domek ma zdecydowanie współczesny, skandynawski charakter – stąd nazwa „Scandinavian Modern”. Ściany zewnętrzne to czarne drewno, które tradycyjnie wybierane jest w Skandynawii, ale w tym przypadku zostało ono nieco uwspółcześnione przez idealnie równoległe elementy złączne ze stali nierdzewnej, które stanowią kontrast dla całej reszty.

Spore zadaszenie osłania wejście i zapewnia cień dużym przeszkleniom po stronie południowej budynku. Zadaszenie frontowe wydaje się być płaskie, ale w rzeczywistości jest tam niewielki spadek, dzięki czemu działa ono jak ukryta rynna dla głównej części dachu.

Prosta bryła daje w domu modułowym, podobnie jak nowoczesnej STODOLE, bardzo duże możliwości w kwestii projektowania systemu ogrzewania i dopasowania rozwiązania do potrzeb mieszkańców. Hołdując zasadzie energooszczędności i przyjazności środowisku, naturalną opcją jest elektryczne ogrzewanie podłogowe na podczerwień Heat Decor. Co, poza komfortem, wnosi do domu modułowego?

Popularność domów modułowych systematycznie wzrasta. Proste i szybkie w konstrukcji, łatwe do łączenia w większe projekty i stosunkowo tanie biorąc pod uwagę całość inwestycji – to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Stają się także całkiem atrakcyjnym sposobem na ulokowanie pieniędzy w domkach na wynajem umieszonych w atrakcyjnej scenerii. Są kompaktowe, podobnie do niejednej nowoczesnej STODOŁY, dlatego istotne jest, aby optymalnie zagospodarować ich powierzchnię. Każdy cm2 jest na wagę złota! Dlatego ogrzewanie w domku modułowym, które zajmuje minimum miejsca, bez utraty komfortu, jest najlepszym wyborem. Takie cechy ma elektryczne ogrzewanie na podczerwień w postaci folii grzewczych. Zainstalowane pod podłogą lub w ścianie, ze wszystkimi warstwami izolacji, mają grubość kilku milimetrów. Termostat z dwoma zewnętrznymi czujnikami można ukryć, a całym systemem sterować ze smartfona. Żaden kaloryfer czy kocioł nie zajmuje cennej przestrzeni, a jej aranżacja jest dużo bardziej swobodna.

Oszczędność i niezależność energetyczna

Elektryczne ogrzewanie na podczerwień Heat Decor przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań może być niezwykle energooszczędne. Właściwa konfiguracja termostatu może znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, a sam system ogrzewania możne być zasilany przez instalację fotowoltaiczną. Warto w tym przypadku rozważyć zostanie tzw. prosumentem wirtualnym. Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej posiada specjalne konto prosumenta, na które wpływają pieniądze ze sprzedaży wygenerowanej nadwyżki prądu. Nowy system rozliczania umożliwia wykorzystanie nagromadzonej nadwyżki w innym miejscu niż lokalizacja instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna na naszym wynajmowanym domku modułowym albo takim pełniącym rolę letniskową będzie cały czas pracować na korzyść naszego głównego miejsca zamieszkania np. w mieście. Im większa instalacja fotowoltaiczna, tym większe nadwyżki. Dom modułowy z ogrzewaniem elektrycznym na podczerwień oraz instalacją fotowoltaiczną może być energetycznie samowystarczalny, a nawet zmniejszać koszt energii w głównym domu inwestora.

Ekologia i komfort

Opisana powyżej propozycja domu modułowego zostanie doceniona także przez zwolenników ekologii. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest bowiem całkowicie zeroemisyjne. Nie emituje pyłów czy gazów cieplarnianych, to oczywiste, a ponadto nie emituje również… hałasu! Jest całkowicie ciche. To kolejny argument, aby zainstalować go w domku letniskowym, do którego przyjeżdża się po niczym niezakłócony relaks. Na koniec warto wspomnieć o trwałości systemu, który będzie działał przez długie lata, bez konieczności serwisowania czy napraw. Działa bez niespodzianek, gdy tylko zostanie uruchomiony przez aplikację na smartfonie, nawet z bardzo daleka.

Powierzchnia: 24 m2
Lokalizacja: Półwysep Jutlandzki, Dania

Dowiedz się więcej o foliach grzewczych Heat Decor: 

Heat Decor