Scandinavian modern black HOUSE

Wioska na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego stała się lokalizacją tego maleńkiego domku postawionego na fundamentach w zeszłym roku.
Domek ma zdecydowanie współczesny, skandynawski charakter – stąd nazwa „Scandinavian Modern”. Ściany zewnętrzne to czarne drewno, które tradycyjnie wybierane jest w Skandynawii, ale w tym przypadku zostało ono nieco uwspółcześnione przez idealnie równoległe elementy złączne ze stali nierdzewnej, które stanowią kontrast dla całej reszty.

Spore zadaszenie osłania wejście i zapewnia cień dużym przeszkleniom po stronie południowej budynku. Zadaszenie frontowe wydaje się być płaskie, ale w rzeczywistości jest tam niewielki spadek, dzięki czemu działa ono jak ukryta rynna dla głównej części dachu.
Powierzchnia wewnętrzna domku to zaledwie 24 m2 i znajduje się tam jedno pomieszczenie wraz z osobną łazienką. Sklepienie sufitu oraz całkowicie przeszklona ściana frontowa sprawiają, że wnętrze wydaje się być jednak zaskakująco przestronne, choć niektórym może brakować pełnej kuchni w miejscu maleńkiego aneksu kuchennego. Jak przystało na skandynawskie wnętrze, nie brakuje tu jasnego drewna, białych ścian i bladoniebieskich akcentów. Oryginalnym pomysłem było natomiast wykorzystanie drewnianych paneli podłogowych na tylnej ścianie budynku.
Sypialnia na strychu wydaje się być na tyle wysoka, by niektórzy mogli tam stanąć, a wyższe osoby mogą przynajmniej cieszyć się ze sporej przestrzeni nad głową, kiedy siedzą na łóżku.

Lokalizacja: Półwysep Jutlandzki, Dania

Tekst: nowoczesna STODOŁA
 

 

 
 

Czytaj więcej

Zobacz podobne