Shkrub House

SERHII KADULIN
Partnerzy

O inspiracji

Dom ma powierzchnię 370 m2, a jego historię można podzielić na kilka części.Historia pierwsza – Marzenie
Dom stoi w wiosce Kozyn na przedmieściach Kijowa. To właśnie tu, 15 lat temu Sergey Makhno rozpoczął swoją podróż i zdecydował, że właśnie tu chce zamieszkać.

Historia druga – Ukraińska Japonia i vice versa
Dom zaprojektowany jest w nowoczesnym stylu ukraińskim, który jednak jest pod wyraźnym wpływem japońskiej filozofii „wabi-sabi”, która odnajduje piękno i harmonię w braku perfekcyjności.
– „To właśnie dzięki Japonii, nauczyłem się kochać Ukrainę” – wyjaśnia architekt.

Historia trzecia – Poranki
Przechodząc koło domu mijamy kamienną ścieżkę i trafiamy do ogrodowej galerii, gdzie wita nas poranny zapach drzew iglastych i świeżo ściętych ziół. Tu japońska roślinność spotyka się z ukraińską sztuką. Mamy tu 250 ton kamieni i kilka perspektyw, tak typowych dla japońskich ogrodów. Japończycy wierzą, że kamień sam wybiera sobie miejsce i tę filozofię zastosowano tutaj.

Historia czwarta – Pasja
Dom Shkrub ma dwa wejścia – od frontu i podwórza. Jego mieszkańcy natychmiast zakochali się w tym drugim. Obok niego znajduje się taras, który oświetlają gwiazdy, a także lampy zaprojektowane przez właściciela. Wystarczy zrobić krok przez drzwi, by chłód gliny pochłonął nie tylko zasięg naszego telefonu, ale też wszystkie „pilne i konieczne” sprawy. Po prawej stronie biegną schody, które prowadzą na piętro domu, a po lewej znajduje się główna przestrzeń wspólna, podzielona na trzy części: otwartą kuchnię, jadalnię i salon. Jak łatwo zauważyć, właściciel jest kolekcjonerem. Już jako dziecko zaczął z wielką pasją zbierać ukraińską ceramikę.

Historia piąta – Herbata
Jadalnia jest ulubionym miejscem właścicieli. W pewnym sensie jest ona odą do drzewa – to miejsce ciepłe, proste i doskonałe. Jeśli zapytamy Sergeya co dla niego oznacza Japonia, na pierwszym miejscu wymienia ceremonię parzenia herbaty. W tym domu filiżanek do herbaty używa się zdecydowanie częściej niż kieliszków do wina.

Historia szósta – Spuścizna
Częstymi gośćmi w tym domu są rodzice architekta. Na Ukrainie wierzy się, że dziadkowie kochają swoje wnuki bardziej niż dzieci i to właśnie oni w tym domu najczęściej zajmują się maluchami.

Historia siódma – Punkt widzenia
Klatka schodowa prowadząca na górę jest pełna lekko rudych „Tetrapods” – płytek z kolekcji zaprojektowanej przez Sergey Makhno Architects. Całe piętro domu jest proste i ergonomiczne.

Historia ósma – Romański uczeń
Najstarszy syn Sergeya studiuje we Włoszech i planuje pracować w firmie ojca. Jego pokój ma tradycyjny wystrój utrzymany w ciemnej kolorystyce.

Historia dziewiąta – Hikaru, czyli światło
To bardzo ważny pokój w tym domu – pełen przyszłych tajemnic i skarbów. Tapety zostały zaprojektowane przez właściciela i mają przypominać rysunki z jego dzieciństwa.

Historia dziesiąta – Tadao
To pokój najmłodszego syna, z tapetami zaprojektowanymi również przez ojca. Tu mają zamieszkać dziecięce marzenia.

Historia jedenasta – Shkrub
Słowo „Shkrub” oznacza po prostu miłość. To szacunek i cierpliwość. To dom. To synowie. “Shkrub” to słowo wymyślone, które tu określa innych członków rodziny. Sergey i jego żona, Vlada, tak właśnie mają siebie zapisanych w swoich telefonach.

Lokalizacja: Ukraina
Tekst: nowoczesna STODOŁA