Sielski wypoczynek na terenie ośrodka wypoczynkowego w Zandvoort

Cedral

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Prosty projekt i starannie dobrane materiały wykończeniowe sprawiły, że małe osiedle domków letniskowych zyskało spójną estetykę, sprzyjającą wypoczynkowi, a przy tym nowoczesną.

Osiedle mieści się na terenie ośrodka wypoczynkowego w Zandvoort. Miejscowość ta, położona w prowincji Holandia Północna, jest jednym z najbardziej popularnych holenderskich kurortów wypoczynkowych nad Morzem Północnym. Z jego uroków latem chętnie korzystają mieszkańcy Amsterdamu, z którego można tu dojechać pociągiem w pół godziny. Znaleźć tu można miejsca noclegowe na każdą kieszeń – od pola namiotowego i domków kempingowych po czterogwiazdkowe hotele. Wśród nich także ośrodek wypoczynkowy, złożony z kilkunastu domków, poddanych ostatnio efektownej renowacji.

Domki od nowa

Ośrodek wyróżnia się sposobem zabudowy i architekturą. Proste domki z dwuspadowymi dachami skupione są po kilka obok siebie, przywodząc na myśl ścisłą, wiejską zabudowę. Efekt ten wzmacniają drzewa, które porastają przestrzeń między poszczególnymi grupami. Dzięki temu ośrodek bardziej przypomina osadę, dając gościom poczucie przytulności i spokoju w otoczeniu zieleni.

Same domki niedawno poddano renowacji. Dwuspadowe bryły budynków, z zabawnym lekko „kopniętym” skosem, uzupełniono o nowoczesne, sześcienne bryły z płaskimi dachami – domki połączone są teraz niczym kaskada. Największe wrażenie robi jednak wykończenie elewacji.

Deska i cegła

Nie ma bardziej naturalnych materiałów elewacyjnych, które świetnie wpisują się w rustykalną architekturę. W Zandvoort wykorzystano oba. Biała, ceglana oblicówka znajduje się na dobudówkach i parterowych częściach ścian zewnętrznych. Natomiast ściany powyżej parteru wykończono deskami włókno-cementowymi Cedral Lap. Ich wyróżnikiem jest powierzchnia do złudzenia przypominająca naturalne drewno – z rysunkiem słojów, ale w znacznie bogatszej kolorystyce. Do wykończenia elewacji domków w Zandvoort wykorzystano sześć odcieni. Był to biały (C01), szaro-brązowy (C03), szary (C05), beżowo-żółty (C11), jasnobrązowy (C14), stalowy (C56) z bogatej palety ponad 30 barw.

Deski zostały ułożone pionowo, jak nakazuje najnowsza architektoniczna moda. Dodatkowo między panelami pozostawiono szczeliny, co sprawia, że elewacja wygląda, jakby była wykonana z naturalnych desek. Dzięki temu zabiegowi osiedle zyskało bardzo naturalny charakter – każdy domek ma osobno dobraną kolorystykę, ale jako całość zachowało spójny charakter. Architektom udało się bardzo zgrabnie połączyć elementy zaczerpnięte z rustykalnych tradycji i nowoczesnej mody.

Deski Cedral Lap na lata

Cedral Lap to włókno-cementowe deski elewacyjne, które wykorzystać można zarówno do wykończenia ścian elewacyjnych nowo budowanych domów, jak i budynków poddawanych renowacji. Dostępne są w dwóch rodzajach wykończeń powierzchni: imitującym drewno (WOOD) i gładkim (SMOOTH). Deski Cedral Lap można układać poziomo lub pionowo, na zakładkę, tworząc charakterystyczny, tradycyjny wzór, ze szczeliną lub w minimalistycznym stylu deska do deski, tworząc jednolitą, gładką powierzchnię.

Poza bogatym wyborem kolorów i wzorów układania, ich atutem jest bardzo prosty montaż, niewymagający używania specjalistycznych narzędzi.

Jak wszystkie okładziny z włókno-cementu także deski Cedral Lap są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają żadnych zabiegów renowacyjnych, a pielęgnacja sprowadza się do mycia wodą z detergentem. Co więcej, stosując je jako okładziny ścian elewacyjnych, możemy poprawić izolacyjność akustyczną budynku. Do tego deski włókno-cementowe są odporne na działanie wody, szkodników, promieni UV, na niską i wysoką temperaturę oraz są niepalne (klasyfikacja ogniowa A2-s1, d0).

Lokalizacja: Zandvoort, Holandia

Partner

Cedral