Slow travel – o podróżowaniu bez pośpiechu

wilcza for/rest

Partnerzy

O inspiracji

Slow travel, czyli kilka słów o podróżowaniu bez pośpiechu

Zorganizowane podróże czy wczasy za granicą z biurem podróży powoli tracą entuzjastów. Wszystko za sprawą obserwowanego od dobrych kilku lat trendu na podróże w stylu slow. W dosłownym tłumaczeniu tego pojęcia, slow travel to nic innego jak powolne podróżowanie. Bez pośpiechu, podróżniczych schematów, za to komfortowo, w zgodzie ze środowiskiem. Czym jeszcze się charakteryzuje i jak podróżować z wolna po Polsce?

Idea podróży w stylu slow wzięła się jako inspiracja od ruchu slow food, spopularyzowanego we Włoszech już w latach 80. XX wieku. Był to symbol protestu przeciwko nowo otwieranym restauracjom z jedzeniem typu fast food. Czym jest slow travel? To alternatywny sposób podróżowania, w przeciwieństwie do tzw. masowej turystyki – wycieczek objazdowych, miejsc “do odwiedzenia” czy urlopowego kalendarza przeładowanego atrakcjami. Za slow travel kryje się odpoczynek, wyciszenie, zwolnienie tempa. Ale także świadome wybory, lokalność, poszanowanie dla natury i chęć dogłębnego poznania miejsca, w którym jesteśmy. W Polsce slow tourism dopiero rozkwita, istnieje jednak wiele miejsc i “kryjówek”, które możemy odkryć na nowo przez cały rok.

City break w nowym wydaniu

Podróżowanie w stylu slow to przede wszystkim odkrywanie nowych miejsc po swojemu, na własną rękę. Zjawisko miejskiego eksplorowania jak najbardziej wpisuje się w ideę slow. Wypoczywając w jednym z polskich miast pozwólmy sobie na “zgubienie” się w gąszczu nieodkrytych uliczek i nieprzetartych jeszcze szlaków. To także nieoczywiste atrakcje – opuszczone budynki, ciekawe architektonicznie osiedla mieszkalne jak chociażby robotniczy Nikiszowiec w Katowicach, barwne murale lub też historyczne dzielnice, o których czas zapomniał – krakowski Kazimierz czy wrocławskie Nadodrze. Taka dłuższa chwila w rodzinnym lub zwiedzanym mieście pozwoli odkryć lokalną kulturę i społeczność.

Wszechotaczająca natura

Slow travelling zdecydowanie odnosi się również do natury. W Polsce nie brakuje miejsc dzikich, nieoczywistych, w których wokół tylko cisza, spokój i przyroda. Jednym z najpopularniejszych kierunków w krajowych podróżach są malownicze góry z zapierającymi oddech widokami. To idealne miejsce, gdy chcemy odpocząć od miejskiego zgiełku i szybkiego tempa. Przeładowany organizm z ogromną przyjemnością zrelaksuje się przy spokojnym, powolnym spacerze po górskich szlakach, dotleni czystym powietrzem i wyciszy zmysły z pomocą kojącej ciszy i szumu drzew. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie i jak nocujemy. Aby w pełni obcować z naturą, możemy zdecydować się na namiot lub – w wersji luksusowej – glamping.

Polskie bogactwo naturalne to także Morze Bałtyckie. Choć kojarzące się głównie z tłumem, hałasem i parawanami – książkowym przeciwieństwem slow travellingu, wzbudza w wielu poczucie dziecięcego sentymentu. Wybierając się nad morze, unikajmy zatem tłumnie odwiedzanych dużych i sezonowych miast, na poczet małych miejscowości i wsi, w których odpoczniemy i skorzystamy z leśnych, morskich terenów. Nic tak nie wycisza myśli i nie relaksuje jak kojący szum morza.

Wilcza for/rest

Świetnym miejscem do odpoczynku będą także położone na skraju miasta pensjonaty, takie jak wilcza for/rest – apartamenty w sercu nieco zapomnianych, choć niezwykle urokliwych Karkonoszy. Inspirowane górskimi schroniskami, mają do zaoferowania komfortowe, przytulne apartamenty bez recepcji. Cisza, sąsiadujący Karkonoski Parki Narodowy i widok na panoramę Karkonoszy to tylko niektóre ze słodkich uciech. Wilcza for/rest to doskonały początek szlaku na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę, czekającą na odkrycie.

Najważniejszą zasadą slow tourismu jest brak pośpiechu. Spędzajmy więc wolny czas w swoim rytmie, korzystając z dóbr natury i rozkoszując się nieoczywistymi miejscami. Mając na uwadze te motywacje, śmiało będziemy mogli nazwać się slow turystami i ruszać w podróż pełną…spokoju i powolnych wrażeń.

Ciekawi Cię jak wilcza for/rest respektuje ideę slow travel? Zajrzyj do ich zakładki na łamach nowoczesnej STODOŁY oraz wpadnij na ich media społecznościowe – Facebook oraz Instagram.

 

wilcza for/rest