Nowoczesna stodoła

Duży ... ma czerwone ubranie, dłuuuuuugą białą brodę i mieszka na kole podbiegunowym w Finlandii jest kochany przez wszystkie dzieci...
tak tak to Św. Mikołaj! :) Już dziś zawita u wszystkich z wizytą i przyniesie niespodzianki, na które będziemy wyczekiwać z niecierpliwością.
Dziś pokażęmy jak żyje Mikołaj...
Mikołaj jest rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji. Przychodzi do niego ponad pół miliona listów rocznie. Listy przychodzą z każdego miejsca na Ziemi. Dzieci wysyłają listy dołączając zdjęcia, rysunki i różnego rodzaju wycinanki :) Przy sortowaniu i odpisywaniu na listy Mikołajowi pomagają Elfy. A jak to się stało, że cały świat uwierzył, iż Mikołaj mieszka właśnie w Finlandii, że to tu trzeba kierować swoje listy z życzeniami? Przecież biskup, będący pierwowzorem dzisiejszego Mikołaja, pochodził z Miry leżącej obecnie na terenie Turcji. Legendę o fińskim adresie Świętego stworzył słynny w Finlandii przedwojenny prezenter radiowy, zwany Wujem Markusem. To on umieścił Mikołaja na górze Korvatunturi, przy granicy z Rosją. Korvatunturi, czyli "Wzgórze-Ucho", miało według Markusa Rautio wysłuchiwać świątecznych życzeń i to właśnie stąd Mikołaj ruszał w świat, by je spełniać. Jednak po 1940 r., po wojnie fińsko-sowieckiej, wzgórze stało się punktem granicznym, a Mikołaja "przeprowadzono" do Rovaniemi. W latach 80. powstała tu jego wioska. Choć Mikołaj przyjmuje gości nawet w środku lata, czasem trzeba na niego chwilę poczekać. Wielki zegar na wejściu do jego domu pokazuje, czy Święty jest aktualnie w trakcie drzemki, spędza czas z panią Mikołajową, czy też może już nas ugościć. Pod Rovaniemi można zimą pojeździć na reniferach lub je dokarmiać. Cały kompleks Św. Mikołaja jest pięknym miejsce, które dostarcza gościom wielu atrakcji - rzecz jasna, za które trzeba płaci :)

A oto adres do korespondencji...może się przydać na następny rok :)

Santa Claus
Tähtikuja 1
Rovaniemi 96930 Arctic Circle


A to link do strony, na której znajdziecie wiele więcej informacji i zdjęć z Życia Św. Mikołaja
Wiem, że Mikołaj liczy na podpowiedzi co chcielibyście dostać w tym roku pod choinkę w komentarzach pod postem ;)

więcej

komentarze

zobacz ten wpis na FB