Nowoczesna stodoła

Ten kamienny dom, znajdujący się w Szkocji, składa się z dwóch tradycyjnych budowli połączonych nowoczesną, drewnianą i szklaną przybudówką.
 Cały budynek, zaprojektowany przez architektów Stuarta Archera i Liz Marinko, miał zastąpić przestarzałą chatę i budynki gospodarcze konstrukcją, która jest jednocześnie nowoczesna i klasyczna.

Inspiracją dla tego domu było gaelickie słowo „Tor”, które opisuje stertę kamieni znajdującą się na szczycie wzgórza. Budynek nawiązuje do tradycyjnej architektury kamiennej i łączy ją ze współczesnymi materiałami i formami. Architekci wstawili szklane „pudełka” między trzy istniejące wcześniej konstrukcje i dzięki temu, że są one przezroczyste, dodatkowo podkreślają wizualny podział między kamiennymi strukturami.

Do pracy zatrudniono lokalnych kamieniarzy, a podczas budowy wykorzystywano granit i skałę magmową odzyskaną z istniejących tu wcześniej budynków, tworząc z nich ściany zewnętrzne. Dzięki wysokim właściwościom termicznym takich ścian, budynek absorbuje i uwalnia ciepło wolniej, zachowując stałą temperaturę we wnętrzu. W części tylnej zastosowano lokalne drewno modrzewiowe, nawiązując do tutejszej architektury rolniczej.

„Chata i stare zagospodarowania nawiązują do tradycyjnego stylu tego regionu, a budynek łączący jest współczesny w swej formie i jednocześnie pełni funkcję podrzędną w stosunku do pozostałych części” – tak swój projekt opisują sami architekci.

Poza tradycyjnymi przestrzeniami dziennymi i sypialniami, w budynku znajdują się też pokoje dla gości, które można oddzielić od reszty posiadłości. Dom może służyć jako przytulne miejsce dla rodziny oraz jako idealne miejsce na różnego rodzaju imprezy.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na FacebookTekst: nowoczesna STODOŁA 
więcej