Surf House

T.W. Ryan Architecture
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowojorskie studio T.W. Ryan Architecture odnowiło czarny dom w nabrzeżnym mieście Montauk na Long Island, wykorzystując jasne odcienie wykończenia, które stanowią kontrast dla ciemnej elewacji tradycyjnej formy domu z dwuspadowym dachem. Dom o nazwie „Surf House” składa się z pary połączonych elementów z dwuspadowym dachem, które stoją na piaszczystej działce w Ditch Plains, sławnym miejscu surferów w Montauk. Budynek ma powierzchnię 177 m2, a od plaży dzielą go zaledwie dwa rzędy domów.

Studio T.W. Ryan Architecture przekształciło stary dom w taki sposób, by dostosować go do potrzeb i gustu młodej rodziny, która pochodzi z nabrzeżnego miasta w Irlandii, ale obecnie mieszka w nowojorskiej West Village. Architekci zachowali większość cech zewnętrznych budynku, ale zmienili zupełnie rozkład wewnętrzny, który kiedyś mieścił garaż w niższej części domu, a na górze wciśnięte były trzy małe pokoje.

Obecnie nowa klatka schodowa mieści się w małej przybudówce, skąd wchodzi się na piętro wyższe, na którym urządzono główne przestrzenie dzienne. Poniżej znajdują się trzy sypialnie oraz duża łazienka, którą uzupełnia jeszcze zewnętrzny prysznic. „Nowe ułożenie schodów pozwoliło przekształcić dawny garaż w nową sypialnię oraz pozwoliło stworzyć nowy hol wejściowy i wewnętrzną/zewnętrzną łazienkę” – wyjaśnia założyciel studia Thomas W. Ryan.

Na piętrze znajduje się salon z piecem opalanym drewnem oraz mała łazienka. Kuchnia oraz duży stół umieszczono po stronie przeciwnej, gdzie sąsiaduje z odsłoniętym, dużym tarasem. „Maleńkie pokoje na górze zostały zupełnie otwarte, odsłaniając konstrukcję i widoki na plażę, a na powiększony taras wchodzi się przez nowe, przesuwne drzwi” – mówi Ryan.
Czarna, prosta elewacja dopasowuje się do różnych odcieni krajobrazu, a pełne światła wnętrza zapewniają mocny kontrast. „Zgodnie z duchem wczesnych prac w stylu Hamptons, autorstwa takich osób jak Richard Meier i Charles Gwathmey, tradycyjne materiały przemienia się w nowoczesne poprzez upraszczającą paletę kolorów oraz zastosowanie czystych, prymitywnych form” – tłumaczy architekt. „Dom ocieplają naturalne materiały, wykończenia oraz krajobrazy typowe dla tego miejsca”.

Bielone deski sosnowe zastosowano w przeważającej większości pomieszczeń, łącząc je z betonowymi podłogami na niższym poziomie oraz jasnym drewnem na piętrze. W salonie pozostawiono odsłonięte belki dachowe, które pomalowano na biało, by pasowały do ścian szczytowych. Spora część mebli w stylu „vintage” została pomalowana na czarno, by odróżniać się wyraźnie od jasnych materiałów, zapewniając jednocześnie wizualne połączenie z elewacją.

Lokalizacja: Montauk, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA