Sustainable Residence

STUDIO 804
Partnerzy

O inspiracji

Ten nowoczesny dom, w pełni ekologiczny, znajduje się w mieście Kansas w USA i radzi sobie bez niektórych podłączeń do sieci w miejscu, które desperacko potrzebuje rewitalizacji.Stając się pierwszym budynkiem z certyfikatem Leed Platinum w rejonie miasta Kansas, służy on jako przykład ekologicznej równowagi i pokazuje swe zalety tym kupcom, którzy marzą o życiu w mieście w pobliżu jego centrum.
Ten dom to połączenie systemów pasywnych i aktywnych, wizualnie nawiązując do standardów ekologicznych, będących priorytetem projektu. (From the architect)

Ekologiczna rezydencja, zwana po angielsku „Sustainable House”, została zaprojektowana przez Studio 804, organizację o charakterze „not‐for profit”, i służy absolwentom Uniwersytetu Kansas School of Architecture and Urban Planning. Studenci tworzą tam prefabrykowaną architekturę, mając na uwadze problemy globalne związane z dużym zaludnieniem w niektórych rejonach oraz równowagą ekologiczną.

Miejsce

Lokalizację wybrano tak, by zapewnić budynkowi odpowiednio dużą ekspozycję słoneczną. Dodatkowo okna wzdłuż niższej części ściany południowej oraz świetliki w dachu zapewniają wentylację grawitacyjną w całym wnętrzu. Cała działka została obsadzona odporną na suszę kostrzewą, która w Kansas zalecana jest zamiast tradycyjnej darni. Wszystkie utwardzone powierzchnie wokół domu to materiały porowate, takie jak przepuszczalny beton, który pozwala deszczówce wzbogacać wody gruntowe.

Fabryka Sunflower Army Ammunition

Fabryka amunicji „Sunflower Army Ammunition Plant” znajdowała się między Lawrence i miastem Kansas. Powstała w 1941 roku i stała się największą na świecie fabryką prochu, dostarczając amunicję podczas II wojny światowej oraz konfliktów w Korei i Wietnamie. Tym samym odegrała ważną rolę historyczną. Teraz jednak miejsce to stało się zbędne dla amerykańskiej armii i próbuje się je powoli przywrócić do użytku publicznego, wprowadzając program odnowy, tzw. Sunflower Redevelopment. Z pięciu tysięcy oryginalnych budynków należących wcześniej do fabryki, ponad tysiąc uznano za wolne od zanieczyszczeń.
Udało się pozyskać prawa do ścięcia 70-letniej daglezji zielonej z terenu Sunflower, a odzyskane z fabryki deski wykorzystano do ścian wewnętrznych i konstrukcji budynku.

Projekt zrównoważony ekologicznie

Możliwość budowy budynku bez podłączeń do sieci sprawia, że jest on niezależny od zasobów naturalnych typu węgiel i gaz, redukując wpływ budynku na środowisko naturalne. Całkowite zapotrzebowanie na energię zostało ograniczone poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym turbiny wiatrowej oraz fotowoltaicznych paneli słonecznych. Zastosowanie zaworów o niskim przepływie wraz z systemem odzyskiwania wody deszczowej pozwala na to, by budynek nie polegał w pełni na zasobach z wodociągu. Wahania temperatury w ciągu doby ogranicza specjalny system podłogowy oraz zastosowana betonowa masa termiczna. Wydajność wszystkich systemów wzmacnia jeszcze wykorzystanie pompy geotermalnej oraz systemów HVAC i ERV (Energy Recovery Ventilator).

Konstrukcja

Naturalnym wyborem dla tego budynku było drewno ze względu na swą cenę, łatwość montażu oraz tempo budowy. By mieć pewność, że drewno pochodzi z upraw zrównoważonych ekologicznie, wykorzystywano drewno z certyfikatem FSC. Każdy kawałek konstrukcji był dokładnie mierzony, aby uzyskać współczynnik strat w wysokości zaledwie 4,37 %. W miejscach, w których obliczenia zawiodły, używano drewna odzyskanego z fabryki amunicji Sunflower.

Materiały przyjazne dla środowiska

W procesie projektowania wybrano materiały, które są produkowane regionalnie lub odzyskiwane. W konstrukcji ścian wykorzystano drewno z certyfikatem FSC oraz drewno odzyskane z fabryki amunicji Sunflower. Także panele dachowe zawierają minimum 25% materiałów recyklowanych. Ocieplenie zostało wyprodukowane na miejscu z pozyskanych z odzysku włókien papieru. Mieszanka betonowa zawierała z kolei 30% popiołu lotnego, który jest produktem ubocznym w przemyśle węglowym.

Wykończenie wnętrza

W części wewnętrznej większość wykorzystanego drewna pochodzi z rozbiórki byłej fabryki amunicji Sunflower, a specjalny sposób konstrukcji pozwolił zredukować ilość potrzebnego materiału. Podłogi w części górnej budynku oraz w sypialniach wykonano z twardego drewna z drzewa Jatoba z certyfikatem FSC , a w podobny sposób wykończono także sufit w kuchni, by uzyskać wizualne połączenie tych przestrzeni. Wszystkie blaty oraz meble łazienkowe wykonano ze specjalnego materiału, który zawiera odzyskany papier, ale jest bardzo wytrzymały i odporny na zabrudzenia.

Wykończenie zewnętrzne

Całą powierzchnię zewnętrzną rezydencji spowija drewno tropikalne Cumaru z odpowiednimi certyfikatami FSC, ułożone w pionie. Po stronie południowej dachu znalazły się 24 panele fotowoltaiczne. Na pozostałej części dachu, po stronie północnej, zbierana jest woda deszczowa, która magazynowana jest w ukrytej pod ziemią cysternie.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Architekt: Studio 804
Lokalizacja: Kansas w USA
Foto: Studio 804
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf