Nowoczesna stodoła

Ten mały dom przy plaży zbudowany jest na wydmie w pobliżu wioski rybackiej przy ujściu rzeki Taieri na nowozelandzkiej wyspie.
"Bach" to mały wakacyjny domek o prostej konstrukcji wykonany własnoręcznie przez właściciela z niedrogich materiałów.
Przy projektowaniu tej nowoczesnej wersji domku dla własnej rodziny, architekt Regan Johnston od Mason & Wales wziął inspirację z oryginalnej okolicznej rybackiej chaty. Dom ma prosty dwuspadowy dach dzięki czemu był szybki i ekonomiczny w budowie.

Unowocześnieniem koncepcji Bach jest w pełni przeszklona ściana szczytowa, która wymagała trochę nieco bardziej skomplikowanej inżynierii. Stalowe pręty napinające są ułożone na wzór X aby zachować elewację od uginania na bok w trakcie silnych wiatrów i trzęsienia ziemi. Pręty stalowe zostały tak dobrane aby w minimalnym stopniu zasłaniać widok.

Większość z 55 m2 na parterze jest zagospodarowana przez otwarty salon, którego część sklepienia jest otwarta do kalenicy. Boczna ściana domu jest wykonana głównie ze szkła w postaci dużych przesuwnych drzwi, które otwierają przestrzeń życiową na patio i trawnik po słonecznej stronie. Z tyłu, za kuchnią znajduje się łazienka, pralnia i przechowywania. Dwie sypialnie zostały ulokowane na piętrze z antresoli, z których jedna wychodzi na salon i dzieli jego widok przez ścianę szczytową.
Wnętrze Taieri Mouth Bacha jest wykończone za pomocą prostej boazerii ze sklejki. Z zewnątrz budynek został obłożony przez przecieranymi deskami cedrowymi.

Tekst: nowoczesna STODOŁA
więcej