Three micro cabins

Te trzy mikrochatki znajdują się na wyspie u wybrzeży stanu Maine. Zostały zaprojektowane i zbudowane jako seria domków gościnnych dla austriackiej rodziny, która odwiedza to miejsce od kilku lat. Właściciele spędzali wcześniej lato w znacznie większym i starszym domu, który sąsiaduje z ich urokliwą działką. Kiedy miejsce to zostało wystawione na sprzedaż (wraz z rozsypującą się przyczepą campingową), szybko zdecydowali się na zakup i skontaktowali się z firmą architektoniczną GO Logic w celu zaprojektowania ich wymarzonych mikrodomków.

Miejsce to było kiedyś wykorzystywane jako wyrobisko granitu. Właściciele chcieli, by odrosła naturalna roślinność i zdecydowali się podnieść domki ponad ziemią na utworzonym podwyższeniu, redukując tym samym ingerencję w ziemię. Efektem końcowym projektu jest seria chatek, które wyglądają jakby wpisane zostały w otoczenie i doskonale pasują do tego miejsca.

Z zewnątrz każdy z domków został obity drewnianym sidingiem, a dachy wykonane są z blachy łączonej. Każdy ma też duże, przesuwne, przeszklone drzwi, które zapewniają wnętrzu mnóstwo naturalnego światła, oferując przy tym spektakularne widoki na otaczające krajobrazy. Wnętrza są jasne, nowoczesne i wykończone w sposób bardzo prosty.

Największa z chatek mieści kuchnię (pojedynczy rząd szafek przy częściowo przeszklonej ścianie), jadalnię oraz salon. Znajduje się tam także duży czarny kominek, który ogrzewa przestrzeń podczas chłodnych miesięcy. Dwa osobne, mniejsze domki zawierają sypialnie – każda ze swoją łazienką.
Wokół domków poprowadzony jest taras i każdy z nich prowadzi do ścieżki, która łączy trzy budynki. Dzieląc przestrzeń mieszkalną na kilka budynków, udało się zminimalizować wizualną ingerencję w to miejsce, zapewniając jednocześnie większą prywatność rodzinie lub gościom.

Lokalizacja: Maine, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA
 

Czytaj więcej

Zobacz podobne