Toskański dom wiejski

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

STODOŁA podlegająca interwencji to stary dom wiejski z 1887 roku w pobliżu miejskiej gminy Lucca w Toskanii. Nowszy rustykalny aneks potraktowano koncepcją tirasotto, czyli samodzielnej bryły zachowującej stare cechy na elewacji, ale całkowicie odnowionej. Umieszczono ją w kontekście krajobrazu Lukki, którego charakterystyczne cechy prezentuje.

Toskański dom wiejski znajduje się na pagórkowatym terenie. Między łagodnymi zboczami otoczony jest również bogatymi lasami, gdzie dęby i kasztany stykają się z posiadłością. W tym kontekście prace renowacyjne miały na celu zachowanie i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych typowych dla lokalnej architektury. Przede wszystkim wykorzystanie odsłoniętej cegły, kamienia Matraia i drewna kasztanowca.

Realizując ten cel i w pełnej zgodności z lokalnością, użyto materiały i elementy zrewidowane we współczesnym tonie. Przy użyciu technik konstrukcyjnych uznanych za najodpowiedniejsze do tego celu, architekci zapewnili w ten sposób osiągnięcie możliwie najlepszego wyniku dla toskańskiego domu wiejskiego.

Toskański dom wiejski – technikalia

We wnętrzu gospodarstwa ręcznie nałożono naturalne tynki wapienne za pomocą tradycyjnych szpachelek i gąbek. Nieregularną strukturę ścian podkreślono dzięki zastosowaniu materiałów jak choćby kamień. Odzyskiwanie istniejących już belek i płytek poprzez piaskowanie jest wyraźnym nawiązaniem do tradycyjnej toskańskiej architektury wnętrz, zaktualizowanej poprzez wybielenie sufitów. Zewnętrzną część budynku celowo zachowano w niezmienionej powierzchni i otworach, aby zachować jej historyczność bez naruszania jej uroku. Zdecydowano się zatem na wyjątkowo nisko profilowe stalowe ramy okienne. Na polskim rynku specjalistami od architektury okiennej jest Multiko.

Toskański dom wiejski kusi ogrodowym basenem, który pozostaje w pełnej harmonii z otaczającym krajobrazem. Projekt bowiem szanuje roślinność i wielowiekowe drzewa oliwne, pozostawiając ich położenie niezmienione. Pobliską bryłę tirasotto całkowicie odnowiono wewnętrznie, wybierając w tym przypadku nowoczesne materiały i kolory, gdzie betonowa podłoga i czarny blok przyczyniają się do nadania nowej tożsamości.

Wreszcie w podziemiach znajduje się strefa relaksu wyposażona w SPA składające się z dużej wanny z hydromasażem i sauny z drewna cedrowego. Toskański dom wiejski w ten sposób zmienił się w luksusową rezydencję, czyż nie?

Lokalizacja: Lucca, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA