W bliskości z naturą

ANTONY WILDER
Partnerzy

O inspiracji

To miejsce, w którym przyroda jest istotną częścią życia STODOŁY i jej mieszkańców. Projekt firmy IntegrateCollective dla B&B La Mugletta eliminuje wszystkie bariery istniejące między wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną. La Mugletta to mały pensjonat w stylu Bed&Breakfast, położony na wzgórzach Colli Euganei w pobliżu miasta Padwa we Włoszech. Kreatywność kryjąca się za tym projektem ewoluowała w harmonii z marzeniem właścicieli, którzy pragnęli stworzyć przytulne i wygodne miejsce dla swoich gości, oferując im pobyt w spokojnej atmosferze, gdzie mogą poczuć prawdziwe „otium” (wolny czas) w bliskości z naturą.

Architekci stworzyli więc miejsce, gdzie poza noclegiem i różnymi wydarzeniami, można wziąć udział w warsztatach ceramiki i poeksperymentować z włoską kuchnią. Założenie jest też takie, by w przyszłości miejsce to umożliwiało integrację z osobami niepełnosprawnymi, eliminując bariery nie tylko fizyczne, ale też umysłowe.

Rodzina, przyroda, ochrona, zrównoważony wzrost, troska, relaks, różnorodność, integracja, dobre samopoczucie, czas, szczęśliwe zbiegi okoliczności, dzielenie się, prostota i towarzyskość – to główne słowa-klucze, jakich używali właściciele pokazując architektom co ma dla nich znaczenie. To one stały się źródłem inspiracji dla tego projektu, sprawiając, że  IntegrateCollective zdecydowało się stworzyć pojedynczą przestrzeń, w której natura i architektura płynnie się ze sobą łączą.

Charakterystycznym elementem tego projektu jest duże, narożne przeszklenie, które płynnie łączy wnętrze z otoczeniem STODOŁY. Aby wzmocnić więzy z przyrodą, w projekcie zastosowano naturalne materiały oraz zaawansowane rozwiązania, które obniżają wpływ mieszkańców na środowisko.

Konstrukcja budynku została wykonana z drewna XLAM z ociepleniem z włókien drzewnych, a z zewnątrz obłożono go deską modrzewiową. Pod względem energetycznym STODOŁA jest całkowicie autonomiczna, a ogrzewanie i chłodzenie opiera się na systemie z dwiema sondami geometrycznymi, które znajdują się na głębokości 150 metrów. Odzyskiwana jest też cała woda deszczowa, dzięki odpowiednim systemom, które odprowadzają zgromadzoną wodę do podziemnego zbiornika. Zastosowane oświetlenie LED-owe podkreśla poszczególne elementy projektu i pomaga wyznaczać konkretne funkcje w określonych pomieszczeniach.

Wszystkie elementy tego projektu zostały wykonane na zamówienie i są dokładnie dopasowane do potrzeb tego konkretnego budynku: od architektury po wykończenia, od oświetlenia po konkretne udogodnienia techniczne. Firma IntegrateCollective stworzyła nawet nazwę i logo projektu, nawiązując do nazwiska przodków właścicieli.

Lokalizacja: okolice Padwy, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ANTONY WILDER