Water Lane

BACA ARCHITECTS
Partnerzy

O inspiracji

Ta obita modrzewiem nowoczesna STODOŁA to dzieło firmy Baca Architects, która specjalizuje się w tzw. „pływającej architekturze”. Budynek znajduje się w Oxfordshire w Anglii w terenie narażonym na podtopienia i dlatego postawiono go na drewnianych klockach i stworzono uniesiony nad ziemią taras.Rezydencja o nazwie „Water Lane” to najnowszy dom przeciwpowodziowy londyńskiej firmy, na czele której stoją architekci Richard Coutts i Robert Barker. Wcześniej stworzyli już „pierwszy wodno-lądowy dom” w Wielkiej Brytanii i są zwolennikami koncepcji prefabrykowanych, pływających domów. Według nich, pomoże to rozwiązać kryzys mieszkaniowy Londynu.

Ich najnowsze dzieło stoi obok niewielkiej rzeczki w wiosce, która istniała już w 1086 roku i znana była jako Doomsday Book. Architekci stanęli więc przed zadaniem stworzenia domu, który będzie pasował do tutejszej tradycyjnej architektury, ale który będzie odporny również na ewentualne zalanie.

Budynek stworzony jest z czterech, połączonych ze sobą części z dachem dwuspadowym i został delikatnie uniesiony nad ziemię. Taka konstrukcja ma pozwalać na to, by w razie powodzi woda mogła przepływać pod budynkiem, nie powodując przy tym żadnych szkód.

– Wzdłuż krawędzi działki biegnie potok, który może wylewać z brzegów w czasie silnych opadów – wyjaśniają architekci. – Dom został uniesiony więc ponad ewentualny poziom wody, pozwalając jej przepływać pod nim.

Połączone ze sobą części budynku definiują różne przestrzenie domu – salon, jadalnię, kuchnię i część sypialną. Dodatkowy kontrast dla różnych funkcji domu tworzy różna wysokość sufitu w różnych pomieszczeniach.

Pełna wysokość sufitu jest w salonie, który oddzielony jest od jadalni z sufitem obniżonym na wysokość jednego piętra. Dodatkowy podział wprowadza fragment ściany z wbudowanym kominkiem.

Sypialnia główna i łazienka znajdują się nad jadalnią, a inne sypialnie ulokowano w części ułożonej wzdłuż podjazdu.

Przestrzenie mają białe ściany i jasne drewniane podłogi, ale nie brakuje też elementów kolorowych, które wprowadzają np. niebieskie szafki lub żółte płytki w łazience.
Szklane drzwi w części jadalni i salonu oraz w części sypialnej otwierają dom na uniesiony taras i ogród. Frontowa część domu ma skromny charakter, który kontrastuje z przeszkleniami w części tylnej – piszą architekci. Nieruchomość ma też inne zabezpieczenia antypowodziowe, łącznie ze śluzami i systemem drenującym.

Lokalizacja: Oxfordshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA