Nowoczesna stodoła

W dobie rozkwitu rozwiązań dla szeroko rozumianego budownictwa drewnianego, dobór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych nie jest łatwy. Analizując wszystkie za i przeciw należy przede wszystkim zwrócić uwagę na korzyści związane z bezpośrednim użytkowaniem budynku. Mowa przede wszystkim o komforcie cieplnym oraz ekologiczności danego rozwiązania.
Drewno stanowi jeden z najlepiej znanych, najczęściej stosowanych oraz jeden z najlepiej przebadanych surowców naturalnych stosowanych w budownictwie (w tym w budownictwie energooszczędnym). Wynika to przede wszystkim z doskonałych właściwości fizyczno-mechanicznych, szerokiej dostępności, ale także z pozytywnego wpływu na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W aspekcie dzisiejszych globalnych wyzwań klimatycznych jest to tym bardziej istotne. Idealnym przykładem efektywnego wykorzystania drewna w budownictwie są materiały termoizolacyjne na bazie włókien drzewnych w postaci mat i stabilnych płyt. Surowiec służący do produkcji tego typu materiałów pochodzi z lasów zarządzanych według najwyższych standardów, zgodnie z wytycznymi FSC. Dzięki wyjątkowym właściwościom, materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych, tworzą przede wszystkim zdrowe, przyjazne zarówno człowiekowi jak i środowisku przegrody o doskonałej charakterystyce cieplnej. Poniżej, z podziałem na etapy prac, właściwości zastosowanych materiałów:
I etap - izolacja od wewnątrz z wykorzystaniem sprężystej maty STEICOflex 036 oraz membrany STEICOmulti membra 5.
Mata STEICOflex 036:
  • współczynnik λ=0,036 W/mK -  tak niski współczynnik umożliwia optymalną ochronę termiczną budynku zatrzymując przyjemne ciepło wewnątrz budynku
  • gęstość około 60kg/m3 wraz z wysoką zdolnością magazynowania ciepła (2100 J/[kg*K])  - takie optymalne połączenie chroni pomieszczenie przed przegrzewanie w okresie letnim 
  • materiał otwarty dyfuzyjne – reguluje transfer wilgoci w przegrodzie
  • łatwa i szybka obróbka materiału
Membrana STEICOmulti membra 5:
  • sd=5m
  • trójwarstwowa włóknina wzmocniona siatką – doskonały opóźniacz dla przenikania pary wodnej
  • warstwa uszczelniająca budynek
Matę STEICOflex 036 od środka zabezpieczyliśmy membraną STEICOmulti membra 5 szczelnie poklejoną w celu zachowania szczelności budynku. Pierwszy etap izolacji za nami.

Więcej na temat naturalnego systemu budowlanego STEICO znajdziesz pod linkami:
steico.com/pl
nowoczesnastodola.pl/steico
więcej