Nowoczesna stodoła

Firma Weston Surman & Deane Architecture dostała zlecenie zaprojektowania i wybudowania studia w Hackney w Londynie dla autora i ilustratora w jednej osobie.
Projekt miał zaspokajać potrzeby klienta związane z funkcjonalną przestrzenią do pracy, ale miał też odzwierciedlać jego pasję do literatury dziecięcej i  mitologii. Bazując na podstawowych założeniach, architekci wymyślili przestrzeń, która miała stać się „niebem w mieście” - chatką z baśni, w której klient mógłby się ukryć przed światem i pogrążyć spokojnie w swojej pracy.

W stworzeniu baśniowego świata miały pomóc obicie z drewna cedrowego, gont, miejsce na drewno i piecyk opalany drewnem. Zrobione na miarę drzwi przesuwne oraz przeszklenie bez framugi pozwalają patrzeć na zadaszoną werandę, tworząc miejsce, w którym można się cieszyć otoczeniem niezależnie od kapryśnej, brytyjskiej pogody.

Paleta materiałów jest skromna, ale starannie przemyślana. Podkreśla ona charakter „eleganckiej szopy”. Olejowane płyty OSB połączone są z sosną na podłogach, ścianach i półkach. W takiej przestrzeni nawet stary zlewozmywak z odzysku nabiera uroku, choć połączony jest z kranem ogrodowym. Otoczenie pieca zabezpieczono ciętą płytą betonową.

Część dwuspadowego dachu została przeszklona, zalewając wnętrze naturalnym światłem. Wykonane na zamówienie półki, ułożone na głównej ścianie w domku, nieregularnie rysują się na płaskiej powierzchni, otaczając też piec oraz zlewozmywak. Dzięki nim klient ma dość miejsca na przechowywanie swej sporej kolekcji książek.

Firma WSD Architecture powtórzyła w tym przypadku model znany już z innego projektu, który prowadziła wcześniej, a w którym również funkcjonowała jako architekt, kierownik projektu i kierownik budowy. W ten sposób firma była w stanie dopilnować swego ambitnego projektu od początku do końca, realizując go w określonym czasie i trzymając się budżetu.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook


Zdjęcia: Wai Ming NgTekst: nowoczesna STODOŁA 
więcej