Nowoczesna stodoła

Orynnowanie to bardzo ważny element każdego domu. Głównymi zadaniami systemu rynnowego jest ochrona elewacji budynku oraz zabezpieczenie jej otoczenia przed rozmywaniem. Rynny powinny być dostosowane nie tylko do powierzchni dachu, ale również do ilości opadów w rejonie, w którym stoi budynek.
Dawniej najpopularniejsze były rynny ze stali ocynkowanej, które trzeba było łączyć przez lutowanie. Teraz stosuję się znacznie łatwiejsze rozwiązania. Dzięki zastosowaniu łączników doczołowych, umożliwiających szczelne połączenie rynien. Zastosowanie uszczelki umożliwiło zachowanie dylatacji między łączonymi rynnami przy jednoczesnym zapewnieniu 100% szczelności systemu.
 
Elegancki i nowoczesny kształt kwadratowych rynien, stworzył idealne dopasowanie do bryły naszej nowoczesnej STODOŁY, a szeroki i głęboki profil, pozwolił na zapewnienie większej wydajność systemu. Harmonia i estetyka tak w skrócie można, określić osiągnięty efekt.
 
Na system rynnowy składa się wiele, rożnych elementów. Jednym z istotniejszych jest pas nadrynnowy, dzięki niemu woda opadowa nie dostaję się pod rynnę i dach. Należy go umieścić odpowiednio głęboko, gdyż w ten sposób krople deszczu będą wpadać bezpośrednio do rynny. Dodatkowym elementem wyposażenia dachu jest pas podrynnowy. Nakłada się go na deskę czołową, gdyż pełni funkcję ochronną. Dzięki blaszanemu obiciu jest w stanie zabezpieczyć ją przed przemoczeniem od strony zewnętrznej.
 
Pogoda bywa dynamiczna i nieprzewidywalna, jednym z niezwykle istotnych zabezpieczeń domu przed niespodziankami jest część zwana wiatrownicą. Jej zadaniem jest odprowadzenia wody z krawędzi dachu do rynny. Prawidłowy montaż wiatrownicy zabezpieczy górną krawędź elewacji przed wodą i siłami odrywania wiatru.
Ważne jest, żeby szczelnie łączyć wiatrownice na wszelkich załamaniach krawędzi dachu, by zapobiec zerwaniu i odsłonięciu wnętrza domu co sprawi, że ten przestanie być odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Nie na darmo zwykło się mówić, w określeniu czegoś stałego, przyjaznego i ochronnego:,,Mieć dach nad głową”.
 
Pamiętajmy, że należy również dokonywać regularnych przeglądów całego systemu. Najlepiej robić to przed zimą, pozbywając się liści i innych przedmiotów (mogą tam znaleźć się nawet gniazda owadów!) zaległych w orynnowaniu oraz przeprowadzać potrzebne zabiegi konserwacyjne. Dzięki temu unikniemy zapychania się rynien, które może być bardzo niebezpieczne w skutkach.
 
więcej