Nowoczesna stodoła

Černá Voda to mała, górska chata, która stoi przy „starej” trasie narciarskiej w pobliżu punktu granicznego Pomezní Boudy w czeskich Karkonoszach.
Poprzednia niższa stacja wyciągu narciarskiego została zastąpiona nową, drewnianą konstrukcją, która stanęła u zbiegu strumyków Kolben i Černá Voda, a od tego ostatniego projekt zaczerpnął swą nazwę. Właściciel chciał mieć niewielki domek, w którym mogliby przez krótki czas przenocować jego goście. Sam ma górski dom w pobliżu.
Nowy domek to drewniana konstrukcja o wymiarach 5,3 x 5,6 m z przylegającym do niej tarasem o stalowej konstrukcji, który ma wymiar 5,3 x 2,5 m. W domku jest hol, salon z aneksem kuchennym, łazienka i toaleta. Miejsca sypialne rozciągają się na wyższej części nad salonem i holem, a na górę wchodzi się po schodach z salonu, który ma odsłonięty sufit i widoczne krokwie.
Dom zakotwiczony jest na stromym zboczu Pomezní hřeben, skierowanym w kierunku północno-wschodnim, tuż obok strumienia. Fundamenty to betonowe słupy, a opierająca się na nich konstrukcja została wykonana z drewna. Dach oraz boczna elewacja wykończone są czarną, aluminiową blachą, a ściany szczytowe obito poczernianym drewnem. Chata jest pięknie położona, stojąc na środku górskiej łąki, z dala od wioski Horní Malá Úpa. Otoczona jest drzewami i krzakami, które porastają nabrzeże strumienia Kolben. Duże, narożne okno zapewnia mieszkańcom piękny widok na rzekę Malá Úpa i górski krajobraz.
Projekt został nominowany w konkursie Czech Architecture Award 2018.
 
Architekt: ADR s.r.o. - Petr Kolář, Aleš Lapka
Zdjęcia: BoysPlayNice - Jakub Skokan, Martin Tůma
Lokalizacja: Pomezní Boudy, Czechy
więcej

architekci

komentarze

zobacz ten wpis na FB