Nowoczesna stodoła

Firma Wingardh Arkitektkontor AB  przekształciła dużą, starą farmę na wsi w południowej Szwecji w dom na wakacje dla rodziny mieszkającej w pobliżu centrum Malmo.

Oryginalne budynki rolnicze zamieniły się w pokoje sypialne, kuchnię i miejsce do ćwiczeń, a dodatkowo budynek z XIX w. zyskał jeszcze nowe skrzydło. Niewielka przybudówka to ciche, ustronne schronienie, w którym można ukryć się przed zgiełkiem albo doskonałe miejsce dla gości.
Architekt zaprojektował cały budynek z niezwykłą dbałością co do wykonania i wyboru materiałów. Zastosowanie głównie dębu i kamienia wapiennego tworzy atmosferę ciepła i oryginalności. Wnętrze stanowi coś więcej niż czyste tło dla tego, co się tu znalazło. Dla kontrastu, prosta forma zewnętrzna nie odzwierciedla precyzji architekta ukrytej we wnętrzu. Uwagę przyciąga szczególnie ściana, która znajduje się od strony podwórka. Jej najważniejszą cechą jest duże przeszklenie w formie sąsiadujących ze sobą prostokątów. Ta zewnętrzna prostota ma też przypominać młyn wodny, który kiedyś stał w tym miejscu.

Przybudówka mieści saunę oraz przestrzenie, w których można się przebrać, umyć i zrelaksować. Została zaprojektowana jako pochwała dla szwedzkiego rytuału związanego z kąpielami w saunie, na który składa się wspólny, gorący relaks i ożywcza kąpiel w zimnym strumieniu. Strumyk biegnący przez działkę okazał się jednak niewystarczający, by mógł być samodzielnie wykorzystany w tym celu, więc Wingardh zbudował w sąsiedztwie sauny maleńki basen. To wszystko tworzy prawdziwą poezję tego miejsca. Ścieżkę, którą płynie woda, zaprojektowano tak starannie, że tworzy ona prawie liryczny efekt, biegnąc przez patio i wpadając w końcu do niższej części strumienia. Pomaga to tworzyć taki spokój, za jaki pokochano szesnastowieczne herbaciarnie z Kioto. Projekt nawiązuje też w inny sposób do japońskiej tradycji i prostoty estetyki, m. in. poprzez wbudowane siedziska przy otwartym palenisku.

Jednak w kontraście do prostoty architektury typowej da japońskich herbaciarni, w tym przypadku zwraca uwagę wykończenie wnętrza z ogromną artystyczną precyzją i kunsztem. Jeśli w przypadku architektury sukiya, samuraja zaskakiwać miała ekspresja surowości, w tym przypadku mały domek okazuje się być zaskakująco ekstrawagancki.

Niestety świetne wnętrze nie odzwierciedla się w pełni w otoczeniu, które miejscami jest wręcz trywialne i w efekcie nieco pomniejsza ostateczny efekt. Ambitna architektura wydaje się w tym przypadku wykraczać poza ogólnie skromne otoczenie.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA
więcej