Nowoczesna stodoła

Villa Boreale to czarująca, nowoczesna rezydencja, która znajduje się w Charlevoix, wschodnim regionie kanadyjskiej prowincji Quebec, który słynie z zalesionych dolin, zboczy narciarskich i zapierających dech w piersiach widoków.

Willa stoi w samym sercu lasu, na prywatnej, pochyłej działce i współgra z wszechobecną tu roślinnością.

Klienci to dynamiczna para około 30-stki, która zwróciła się do zespołu CARGO Architecture prosząc o znalezienie architekta, który mógłby im pomóc w budowie. Współpraca zaczęła się od znalezienia idealnego miejsca w pobliżu ośrodka narciarskiego Le Massif. Zaangażowanie architekta od samego początku procesu pozwoliło na ustalenie wszelkich aspektów, które mogły mieć wpływ na proces budowy. Zespół zdecydował się pracować na zalesionej działce u stóp góry, która oferowała pożądane poczucie prywatności.
Bazą projektu była globalna wizja: skandynawskie inspiracje, czyli wiejski dom z czystymi liniami, w stylu współczesnej STODOŁY. Surowy wygląd i kolorystyka materiałów miały wpływ na ogólny koncept. Projekt opierał się więc na drewnie, betonie i białym kolorze. Czarne, metalowe obicie niektórych ścian tworzy kontrast, który podkreśla gładkie, matowe wykończenie stali i naturalny odcień białego cedru.

Na etapie projektowania lokalizacja stała się istotnym elementem całego projektu. Starannie wybrano miejsce dla każdego okna, zwracając uwagę na widoki i wprowadzając do wnętrza przyjemną grę naturalnego światła. Duże, przesuwne, szklane drzwi przesunięto do środka, tworząc w ten sposób zadaszony taras na zewnątrz. Wszystkie zabiegi architektoniczne mają na celu uchwycenie istoty tego projektu – otoczenia pełnego dzikiej przyrody.

Pomimo ograniczonej przestrzeni udało się zorganizować wewnątrz 14 miejsc do spania oraz trzy łazienki, co wymagało sporych przemyśleń. Przestrzenie wewnętrzne zostały zaprojektowane tak, by uprościć komunikację w domu, tworząc jednocześnie złudzenie przestronności. Antresola oferuje sporą elastyczność pod względem funkcji, ponieważ może służyć jako sypialnia główna, miejsce zabaw, kącik do czytania, czy spokojne miejsce do opieki nad małym dzieckiem. Na późniejszym etapie istnieje nawet możliwość połączenia jej z czwartą łazienką.

Villa Boreale to projekt mieszkalno-turystyczny, który z czasem może ewoluować, jeśli zmienią się potrzeby właścicieli. Takie elastyczne podejście to cecha główna prac zespołu CARGO Architecture, który brał również pod uwagę aspekt biznesowy przedsięwzięcia. Dom jest symbolem współczesnej wizji wiejskiej chaty z Quebecu, która opiera się na świetle, przyrodzie, czystości i prostocie.

Lokalizacja: Quebec, Kanada, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA
  

 
więcej