Nowoczesna stodoła

Szwajcaria Kaszubska - malowniczy rejon Pojezierza Kaszubskiego z rynnowymi jeziorami, zalesionymi wzgórzami, rozlokowanymi pomiędzy nimi małymi miejscowościami. Szczęśliwie, jest tu jeszcze miejsce na przyszłą zabudowę, która (wraz z jej lokatorami) może czerpać z upajających krajobrazów. Taka sposobność została wykorzystana do projektu przedmiotowego domu.

Typowy w kształcie i formie dla zabudowy tego regionu dom - parterowy, z użytkowym poddaszem, na rzucie prostokąta, przykryty symetrycznym dwuspadowym dachem - ulokowano na wzniesieniu. Budynek osadzono na betonowym tarasie, który na fragmentach delikatnie unosi się ponad terenem. Urozmaicenia prostej bryły stanowią podcienie, które akcentują przeszklenia; z kolei przeszklenia - panoramiczne okna - wchodzą w dialog z otoczeniem, maksymalizują wrażenie jedności z krajobrazem.
Zastosowano minimum szlachetnych materiałów - czarny łupek na dachu, elewację drewnianą z desek i lastryko (szary beton z jasnym kruszywem) na tarasie i podłogach w całym domu. Te same co na elewacji deski stanowią wykończenie wszystkich ścian, drzwi i frontów meblowych. Tę zasadę utrzymano w każdym z pomieszczeń parteru - w kuchni, jadalni i salonie oraz w głównej sypialni i łazience - w celu spotęgowania efektu zatarcia granic między wnętrzem a zewnętrzem.
Budynek będzie w pełni autonomiczny i wysoko energooszczędny - zaprojektowano pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną i studnię.
 
Lokalizacja: Pojezierze Kaszubskie
Pow. Użytkowa: 176,60 m2
Zespół: Oliwer Rasztawicki, Marta Zander
Wizualizacje: Filip Chorzelski & Filip Mętlewicz
więcej

zdjęcia

Filip Chorzelski & Filip Mętlewicz

zdjęcia

Filip Chorzelski & Filip Mętlewicz

komentarze

zobacz ten wpis na FB