Nowoczesna stodoła

Dom stodoła to dom mieszkalny zainspirowany historyczną wiejską zabudową Śląska Opolskiego tzw. domów bez okapów. Pierwotnym założeniem było, aby zakupiona przez inwestorów, stara, nieużywana już stodoła, miała stać się budynkiem mieszkalnym. Niestety budynek był w złym technicznym stanie, a w dodatku inwestorzy potrzebowali znacznie większej przestrzeni niż istniejąca. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, zbadaniu potencjalnych problemów i rozważeniu różnych rozwiązań, zdecydowano się na rozbiórkę stodoły i postawienie jej od nowa - już w postaci dostosowanej do nowej funkcji, tak zrodził się pomysł na dom.
Przy budowie użyto cegły z rozebranej stodoły, we wnętrzach wyeksponowano stare oczyszczone drewniane belki. Na podłogach położono w kilku miejscach płytki klinkierowe. Porozbiórkowa cegła króluje na elewacjach. - Robiliśmy próby piaskowania, ale razem z inwestorem stwierdziliśmy, że wtedy cegła wyglądała zbyt nowo... - mówi Maciej Rempalski. Wobec powyższego, cegłę pozostawiono nieoczyszczoną. Dla zróżnicowania faktury niektóre cegły obłupano - szczerbiąc cegły siekierą.
- Hasło "stodoła" nabrało nowego znaczenia.Zaprojektowaliśmy jej nowoczesne wydanie, z wykorzystaniem materiałów porozbiórkowych i nowoczesnej technologii. 

Budynek na etapie projektowym podzielono na dwie bryły - forma i kształt zewnętrzna odpowiadają funkcjonalnemu podziałowi we wnętrzach. W jednej części zaplanowano strefę dzienną, ogólnodostępną, z przestrzenią otwartą aż do kalenicy dachu. Tutaj jest salon, kuchnia z otwartym, opalanym drewnem piecem chlebowym  i spiżarnia. W salonie jest kominek i duże loftowe okno w wykuszu, w którym od środka zamontowano podgrzewaną leżankę. To takie "okienko szczęścia" właściciela.

W drugiej części domu są pokoje właścicieli, pomieszczenia techniczne i łazienka. Obie części połączono szklanym łącznikiem, który jest jednocześnie wiatrołapem. Takie rozwiązanie nie tylko dodaje lekkości bryle domu i sprawia, że tradycyjna forma budynku staje się nowoczesna; pozwala również na łatwe przejście do ogrodu.

Dach wykończono płaskimi dachówkami w czerwonym kolorze. Okna mają czarne aluminiowe profile. Masywne żelbetowe ramy od strony strefy dziennej budynku osłaniają przestrzeń, tarasu.

Dom, choć nawiązuje do dawnej stodoły formą i wykorzystanymi przy budowie materiałami, jest na wskroś nowoczesny i komfortowy. Ma bardzo dobre parametry termiczne.
Choć pierwotnych planów zachowania starej stodoły nie udało się zrealizować, ani właściciel, ani architekt nie traktują tego jak porażki. Udało się znaleźć rozsądne rozwiązanie, wykorzystać i formę stodoły, i materiały, z których była zbudowana. Powstał wygodny, funkcjonalny i niedrogi w eksploatacji dom, który swoim kształtem przypomina dawny, piękny budynek.
 
Zespół: arch. Maciej Rempalski, arch.  Maja Majewski, arch. Dagmara Młodożeniec
więcej