Nowoczesna stodoła

Mój dom – moje miasto.  Każdy dom rodzinny ma kilku mieszkańców, różnorodność funkcji do spełnienia oraz powinien dawać możliwość do przebywania razem, ale też i osobno.
Kluczem do tego projektu było miasto oraz planowanie przestrzeni miejskiej. Dom i miasto kierują się podobnymi zasadami: mieszkają tam różni ludzie, pełnią one różne funkcje, istnieją społeczności, ulice, place i miejsca wspólne.

Stosując się do tych zasad, powstał projekt, który gwarantuje mieszkańcom własne przestrzenie, jakby to były osobne budynki. Różne funkcje koncentrują się wokół podwórza – wspólnej przestrzeni dziennej, która jest miejscem spotkań.

Dom istnieje w symbiozie z miejscem – każda przestrzeń jest traktowana jednocześnie jako wnętrze i przestrzeń zewnętrzna – jak w mieście, w którym każdy budynek ma ogród lub taras. Przestrzenie mogą funkcjonować osobno, ponieważ wszystkie łączy otoczenie – podwórze, tereny zielone i widoki po osi.

W fazie tworzenia projektu przyszli mieszkańcy sporo rozmawiali z architektem, dzieląc się z nim swymi pomysłami i historiami, które mówiły o ich miłości do dźwięku i muzyki. Inspirując się tymi opowieściami, udało się stworzyć idealną przestrzeń, która opiera się na matematycznych proporcjach ciągu Fibonacciego. Pomysł był nieco ryzykowny, ponieważ groził stworzeniem teoretycznie idealnej przestrzeni do słuchania muzyki, która w praktyce mogła oznaczać kanciaste ściany i sufit. Ale teoria spotkała się z praktyką w trakcie budowy i dzięki temu udało się stworzyć niewielką, prywatną salę koncertową. Przy okazji „Town Home” zyskał jeszcze jedną funkcję.
 
Tekst: nowoczesna STODOŁA
więcej