Nowoczesna stodoła

Działka zlokalizowana jest kilkanaście kilometrów na południe od Krakowa, na tzw. grzbiecie góry mogilańskiej.
Posiada południową ekspozycję stoku, z rozległą panoramą widokową Karpat i Beskidów. Ciekawe położenie geograficzne i bogate walory krajobrazowe powodują, że jest to miejsce niepowtarzalne. W takim kontekście przestrzennym i kulturowym poszukiwaliśmy inspiracji projektowej. Postanowiliśmy zreinterpretować zapomniany już w architekturze mieszkaniowej styl zakopiański, kojarzony z nieodległymi terenami Podhala.W zaprojektowanym przez nas budynku charakterystyczny jest stromy dach, z okapami wystawionym mocno poza obrys ścian. W ten sposób powstała wyrazista, rozpoznawalna trójkątna bryła poddasza. Dom oparty jest na cokole, który razem z okapami dachu i ażurowymi balustradami tworzy coś na kształt werandy (przyłap). Dopełnieniem koncepcji jest drewno. Cedrowym gontem obity jest dach i ściany szczytowe, deskami cokół. Ten naturalny materiał zmienia się w czasie, 'żyje' razem z porami roku i pogodą.

W stylu zakopiańskim pojawia się wiele detali i zdobień, których celowo nie zastosowaliśmy. Zredukowaliśmy środki wyrazu, aby zaprojektować współczesny dom, odpowiadający na potrzeby inwestora, a jednocześnie wpisujący się w krajobraz kulturowy regionu.

Podejmując się wykonania projektu, zawsze kierujemy się potrzebami inwestora. Równolegle poszukujemy kontekstu, który często staje się podstawą koncepcji architektonicznej. Tym bardziej, gdy kontekst jest tak wyraźny, jak w przypadku opisywanej inwestycji.

Projekt, zdjęcia i tekst: doomo studio architektoniczne arch. Jarosław Krysiak, arch. Barbara Borowik-Krysiak 
więcej

komentarze

zobacz ten wpis na FB