Nowoczesna stodoła

Dom ze słomy to połączenie prostoty z funkcjonalnością oraz trwałości z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu ekologicznych materiałów wnętrze budynku cechuje doskonały mikroklimat. Atutem jest też stosunkowo niewielka cena jego realizacji.
Celem projektu było stworzenie prostego, współczesnego domu jednorodzinnego, który wpisze się w otoczenie nie tylko przez swoją bryłę, ale również dzięki zastosowanym materiałom. Szacunek do środowiska naturalnego wyraża także wykorzystanie budulca z lokalnych wytwórni.

Budynek zrealizowany jest w technologii „strawbale” z konstrukcją nośną drewnianą. Wypełnienie ścian stanowią kostki słomy, wykończone od zewnątrz tynkiem wapiennym, a od wewnątrz tynkiem glinianym. Głębokie okapy oraz ściany szczytowe zostały zabezpieczone okładziną drewnianą, dzięki czemu stanowią warstwę ochronną dla naturalnego tynku wapiennego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sposób ukształtowania bryły i użyte materiały elewacyjne zostały zdeterminowane chęcią udoskonalenia technologii „strawbale”.

Plan budynku został zorganizowany wokół centralnie umieszczonych schodów oraz komina, do których przylega główna oś komunikacyjna, łącząca wejście główne z wejściem na taras. Tak zaprojektowane wnętrze determinuje sposób poruszania się po budynku, powodując na domownikach wrażenie dużo większej przestrzeni. Na parterze mieści się salon połączony z kuchnią oraz jadalnią, wydzielony gabinet, łazienka i pomieszczenie techniczne. Na piętrze znajdują się pokoje dziecięce, sypialnia rodziców oraz wydzielona łazienka. Tu również zastosowano rozwiązanie przestrzenne, umożliwiające komunikację między pokojami dziecięcymi za pomocą wspólnego dla nich schowka.

Projekt, zdjęcia oraz tekst: Koziej Architekci, Michał Koziej
więcej