Nowoczesna stodoła

Nizio Design International Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów (MPRŻ) w Markowej to pierwsza instytucja w Polsce, która ma upamiętniać Polaków pomagających Żydom w czasie wojny. Ascetyczna forma budynku muzeum, która wrasta w ziemię, jak również wystawa znajdująca się wewnątrz, zostały zaprojektowane przez firmę Nizio Design International. Muzeum otwarto 17 marca 2016 roku. 
Nie tylko organizacja samego muzeum, ale też inne jego elementy, takie jak zastosowane materiały, mają nawiązywać do przekazu, jaki wiąże się z tym budynkiem. Minimalistyczne, abstrakcyjne formy, które zastosowano w tym miejscu, mają budzić określone uczucia wśród zwiedzających. Ascetyczna, surowa bryła muzeum swoim kształtem nawiązuje do prostego, wiejskiego domu. Architekci zestawili symboliczną wizję domu, który kojarzony jest zwykle z miłością i bezpieczeństwem, z formami, które budzą niepokój i zagrożenie.
Budynek został wykonany z żelbetonu i ma fasady pokryte arkuszami stali kortenowej, która odzwierciedla upływ czasu zyskując rdzawą barwę. Dzięki swej formie architektonicznej, która wcina się w ziemię oraz zastosowanym materiałom, budynek muzeum staje się częścią swego otoczenia. Będąc częścią wioski i jednocześnie szerszej historii, muzeum przypomina odwiedzającym o historii i życiu mieszkańców Markowej przed wojną.
Częściowo przeszklona fasada budynku symbolizuje wrota. Wewnątrz panuje półmrok, a przestrzeń rozświetla światło padające od serca budynku, którym jest szklana bryła symbolizująca dom Józefa i Wiktorii Ulmów, jak również domy tysięcy Polaków, którzy ryzykowali własnym życiem, by pomóc Żydom.
Wystawa obejmuje oryginalne meble, warsztat, ule, książki oraz dokumenty rodzinne i aparat Józefa Ulmy. W przestrzeni muzeum wyświetlane są również projekcje, które przedstawiają sceny z codziennego życia pary i ich dzieci.
Droga zwiedzania prowadzi przez symboliczny dom oraz 7 tematycznych sekcji wystawy, które opowiadają historię poprzez dokumenty, artefakty oraz różne materiały i przedmioty. W środku wystawy znajdują się cztery stanowiska z ekranami dotykowymi, które w sposób multimedialny  przedstawiają wspólną przeszłość Polaków i Żydów w kontekście tragicznego okresu wojny.
Budynek muzeum znajduje się na działce przy głównej drodze, która przechodzi przez wieś i upamiętnia wydarzenia z 24 marca 1944. Właśnie wtedy Niemcy zastrzelili Wiktorię i Józefa Ulmów wraz z sześciorgiem ich dzieci oraz żydowskie rodziny, które ukrywali.
W 1995 roku izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, Jad Waszem, nadał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. 


Lokalizacja: Markowa, woj. podkarpackie
Zespół projektowy: Nizio Design International: Mirosław Nizio, Mariusz Niemiec, Bartłomiej Terlikowski, Agnieszka Czmut, Witold Skarzyński, Andrzej Koper, Anna Derach
Powierzchnia: 654,7 mkw
Rok projektu: 2016
więcej

komentarze

zobacz ten wpis na FB