Nowoczesna stodoła

W górach Izerskich powstaje Budynek mieszkalny o funkcji prywatnego domu wypoczynkowego dla trzydziestu osób.
Życzeniem inwestora było, aby nowoczesna architektura była osadzona w lokalnym kolorycie i detalu. Inspiracją dla budynku miały być zdjęcia istniejącego na działce jeszcze pięćdziesiąt lat temu schroniska górskiego.
Odpowiedzią na takie życzenie jest dość tradycyjna bryła wykończona nowoczesnymi materiałami i wypracowanym detalem. Dom zaprojektowano w nowoczesnej technologii prefabrykacji elementów konstrukcji z drewna masywnego. Z dużą uwagą wybrano naturalne materiały do zewnętrznego wykończenia bryły. Na dachu architekci z TXMA proponują łupek bazaltowy cięty w łuskę, wykończony okapem ze szlachetnej blachy tytanowo-cynkowej wstępnie patynowanej, na ścianach drewno modrzewiowe w postaci listew frezowanych do kształtu rombu. W przyziemiu lokalny kamień polny w postaci murowanego tradycyjnie muru.

Całość, mimo sporej powierzchni użytkowej, sprawia wrażenie budynku o odpowiednich proporcjach i niewielkiej skali. Spora część funkcji ukryta jest w kondygnacji podziemnej, gdzie oprócz pomieszczeń technicznych i gospodarczych znalazło się miejsce na zimną spiżarnię i garaż na dziesięć samochodów i rowery. 
Główną atrakcją pensjonatu będzie ogromny, dostępny bezpośrednio z salonu wypoczynkowego, widokowy taras otwierający perspektywę na równinę przedgórza Izerskiego.

Realizację zaplanowano na 2018 rok.
więcej

komentarze

zobacz ten wpis na FB