Casa La Calderona to nowoczesny zrównoważony dom zaprojektowany w 2021 roku przez Héctora Navarro. Casa La Calderona znajduje się w Vernejo, mieście położonym na obrzeżach miasta Cabezon de la Sal (Kantabria). Geneza bryły jest częścią projektu wykonawczego, który ma niewiele wspólnego z efektem końcowym. Właściwie ten projekt definiował kwestie formalne i programowe i to właśnie w trakcie jego realizacji projekt faktycznie sfinalizowano. Pracami kierowali promotorzy, którzy aktywnie uczestniczyli w otwartym i opartym na współpracy procesie. W jego ewolucji dominowały kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym i środowiskowym.
nowoczesną STODOŁĘ zorganizowano na jednym piętrze z trzema połączonymi ze sobą dwuspadowymi bryłami. Centralna bryła mieści główne wejście do domu i zawiera salon, jadalnię oraz dwa tarasy. W części południowej Casa La Calderona zorganizowano trzy sypialnie i łazienkę. Dostęp do nich prowadzi przez korytarz będący jednocześnie przestrzenią do nauki. Trzecia część obejmuje kuchnię, pomieszczenie gospodarcze i garaż. Te trzy zastosowania skoncentrowano w skrzydle sąsiadującym z główną bryłą, przez co określa dodatkowy dostęp do domu.
Monolityczny żelbeton i rdzeń izolacyjny
Jako podstawę projektu zaproponowano dom o wysokim stopniu zrównoważenia środowiskowego. W tym celu w pierwszej fazie realizacji zbadano wiele rozwiązań konstrukcji przegród, porównując inwestycję ekonomiczną i poziom izolacji. Ostatecznie zdecydowano się na zastosowanie konstrukcyjnego systemu monolitycznych konstrukcji żelbetowych z rdzeniem z materiału izolacyjnego. To konstrukcja, gdzie montaż rozpoczyna się od rozstrzelenia domu w sztywnym materiale izolacyjnym. Po zmontowaniu na miejscu proces kończy się rzutem betonu na zbrojenie biegnące równolegle do ścian. Wraz z izolacją w okładzinach wewnętrznych uzyskuje się wysoki poziom izolacji.
System kontroli temperatury i wilgotności w Casa La Calderona
Następnie przeanalizowano różne warianty postępowania z systemem klimatyzacji. Zdecydowano o instalacji systemu napowietrzania i odzysku ciepła podłączonego do przewodowej instalacji powietrznej. Taki zabieg zapewnia absolutną kontrolę temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo Casa La Calderona uzupełniono o instalację paneli fotowoltaicznych, co pozwala na pokrycie dużej części zapotrzebowania na energię elektryczną. Elewację wykonano z blachy falistej zarówno na dachu, jak i na elewacji. Oprócz ekonomicznej ceny, prosta instalacja oferuje również odpowiednią trwałość i niskie koszty konserwacji. Tą samą blachę metakrylanową zainstalowano w garażu, który jest zbudowany z prostej metalowej konstrukcji. Bryła garażu nie wymaga ogrzewania i umożliwia modelowanie dostępu, który w nocy działa jak duża podświetlana bryła.
Obecnie Casa La Calderona jest zamieszkana, ale jego budowa nie została jeszcze zakończona. W kolejnych fazach dostęp do domu uzupełni narożne patio ukrywające łazienkę modułu południowego. Dokończona zostanie również urbanizacja i powstanie basen. Jako otwarty i zrównoważony proces, nie jest zaskakujące, że projekt jest rozłożony w czasie i rozwija się powoli.
Lokalizacja: Cabezón de la Sal, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA