Fantazja przykrycia dachowego 10 Fold House

Timmins+Whyte PETER BENNETTS
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

10 Fold House to skromna przestrzeń. Jednak jej wyjątkowość kryje się w zabawie z geometrią bryły, która w swoim wnętrzu kryje luksusową przestrzeń.

Projekt o nazwie 10 Fold House zlokalizowano w Abbotsford w Melbourne. Podczas prac architektonicznych zachowano pierwotny ślad domu, szanując jego historię architektoniczną i odzwierciedlając styl ulicy. Zastanawiacie się skąd wzięła się nazwa projektu? Kluczem do rozwiązania zagadki jest… dach. Dziesięć warstw dachu służy do przyciągania światła, jednocześnie minimalizując rozszerzenie dachu w kierunku wschodnim. Fantazyjność dachu kryje się również w rozszerzeniu jego powierzchni ku górze, czyli na zachodnią stronę na wysokości drugiego piętra.

Ogólnie rzecz biorąc, w przestrzeni 10 Fold House naprzemiennie pojawia się wrażenie ekspansji i kompresji. Widać to również wewnątrz bryły – od intymnej jadalni po sufit przypominający podwieszaną wieżę. Projekt otwiera również kuchnię z tyłu, gdzie znajduje się prywatny ogród, w którym sąsiednie domy pozostają ukryte. Tutaj intymności dostarczają dojrzałe drzewa, w tym palma i jacaranda – pięknie pachnące drzewo tropikalne. Stają się one integralną częścią sezonowego doświadczenia w ogrodzie.

Lokalizacja: Abbotsford, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA