72h Cabin

Jeanna Berger
Partnerzy

O inspiracji

Te maleńkie budynki powstały z myślą o konkretnych miejscach, a każda decyzja projektowa była ukierunkowana na to, by wzmocnić doświadczenie związane z przebywaniem bezpośrednio w sercu przyrody. Ich cel jest taki, by ludzie mogli zjednoczyć się z naturą w bardziej wygodny sposób.  Wszystkie domki są odłączone od sieci i znajdują się na prywatnej wyspie w Szwecji. Prostota była tu warunkiem koniecznym, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i w kategoriach zachowania równowagi pomiędzy budynkiem i przyrodą.

Drewniana konstrukcja jest wykonana z tego rodzaju drewna, które rośnie wokół. Jest to świerk pospolity. Podłoga uniesiona jest nad ziemią na kolumnach, co ma być wyrazem szacunku do przyrody, ponieważ ogranicza do minimum wpływ budynku na otoczenie.

Nazwa tego domku brzmi „72h Cabin”, co nawiązuje do ilości czasu, jaką spędzili w nim uczestnicy badania nad stresem, które przeprowadził Karolinska Institutet. Badanie wykazało, że wszyscy uczestnicy projektu zdecydowanie odpoczęli, a ich poziom stresu spadł w sposób drastyczny.

Wszystkie deski w tej maleńkiej konstrukcji – zarówno te na ścianach, jak i na podłodze – są odsunięte od siebie na kilka milimetrów. Dzięki temu przepuszczają światło słoneczne w piękny sposób i umożliwiają naturalną wentylację wnętrza. Taki zabieg umożliwia też naturalną pracę drewna. Ze względu na sporą ilość szkła, temperatura w środku byłaby w ciągu dnia bardzo wysoka, ale dzięki dobrej wentylacji, jest ona zbliżona do temperatury zewnętrznej. Poza tym, domek ten nie jest przeznaczony do dziennej aktywności. To miejsce, w którym można się wygodnie położyć w nocy, by podziwiać świecące nad głową gwiazdy. I właśnie przezroczysty sufit jest najważniejszą cechą tego domku. Nie trzeba wczołgiwać się do namiotu, odcinając się od przyrody po zamknięciu wejścia zamkiem. Zamiast tego wchodzimy do wygodnego łózka i zaczynamy liczenie gwiazd…

Najważniejszy mebel w tym maleńkim wnętrzu to właśnie łóżko, które zajmuje większość powierzchni domku. Jest ono wykonane z tego samego materiału co cały domek, a pod spodem znalazło się nieco miejsca na schowanie różnych rzeczy. Miejsce obok łóżka zostało starannie wyliczone, by było jak najmniejsze, ale by pozwalało na to, by można było wygodnie usiąść z boku lub zmienić pościel.

Półki za łóżkiem to w rzeczywistości elementy, które były niezbędne do przykręcenia desek na ścianie szczytowej, ale celowo je powiększono, by mogły pełnić podwójną funkcję.
Każdy kto czuje potrzebę zatrzymania się w takim miejscu, może zarezerwować domek online. Domki będą dostępne w tym roku w różnych lokalizacjach, ale ich właściwa lokalizacja to wyspa Henriksholm.

Firma Fridh & Hell Bygg, która jest twórcą tych mini domków, deklaruje, że sprzedaje je tylko tym, którzy mogą ustawić je w unikatowej i pięknej scenerii.

Lokalizacja: Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Jeanna Berger