Nowoczesna estetyka architektoniczna

ROCCO BORROMINI
Partnerzy

O inspiracji

Jeśli chodzi o najlepsze lokalizacje na własny dom, Alpy zyskują dodatkowe punkty. Zapierające dech w piersiach widoki, rześkie, alpejskie powietrze, świeże, naturalne zapachy oraz kwitnące łąki przyciągają wielu mieszkańców miast, którzy marzą o wolniejszym życiu i bliskości przyrody. W tak pięknych lokalizacjach pojawia się obecnie wiele nowych budynków i tym przyjemniej jest patrzeć na te, które reprezentują świadome podejście do lokalnej, tradycyjnej architektury. Przykładem jest właśnie dom A.G., zaprojektowany przez architekta Rocco Borromini.A.G. House to nowoczesna estetyka w architekturze, która składa hołd alpejskim tradycjom, jeszcze je udoskonalając. Dom znajduje się w pięknej lokalizacji w regionie Valtellina w Lombardii. Budynek pięknie wtapia się w swoje otoczenie, dzięki naturalnym, pozyskanym lokalnie materiałom oraz odpowiedniemu projektowi.

Nowy dom stoi na szczycie istniejącego tu wcześniej garażu, ma drewnianą konstrukcję, która łączy dwa elementy w jedną całość, służąc jednocześnie jako podparcie nowego dachu. Wykorzystanie litego drewna dębowego pozwoliło architektowi zwiększyć rozmiar belek i filarów. Po stronie południowej filary na dwóch poziomach wspierają odpowiednio belki, a cały projekt nadaje wyjątkowy charakter tej nowoczesnej, alpejskiej chacie.

Zewnętrzne ściany od północy, wschodu i południa obłożono naturalnym kamieniem, który pozyskiwany jest lokalnie. Pomogło to połączyć wizualnie rustykalne elementy z nowoczesnym projektem budynku. Belki dachowe zostały wykorzystane, by stworzyć przestronne wnętrze z sufitem na podwójnej wysokości. Wchodząc do domu z ogrodu goście trafiają do dużego salonu połączonego z kuchnią i jadalnią oraz poziomem antresoli. Ta przestrzeń, mając niewiele podziałów wewnętrznych, łączy różne strefy i oferuje piękne widoki na otaczające dom krajobrazy. We wnętrzach dominują prostota i jasne kolory. Białe ściany, lite drewno, starannie wybrane, nowoczesne meble oraz odpowiednie oświetlenie wzmacniają elegancki wygląd pomieszczeń.

Lokalizacja: Valtellina, Lombardia, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA