Fot. Samuli Miettinen | Arch. Pluspuu Talot

Ekologia i trwałośćw surowym klimacie

Ta drewniana, choć nowoczesna chata stoi w lesie nad pięknym jeziorem w Finlandii Środkowej.

Chata zbudowana jest z drewnianych, laminowanych kłód o szerokości 202 mm, a według architektów została zaprojektowana tak, by można w niej było przetrwać mroźne, zimowe noce, kiedy temperatura w tym rejonie spada do minus 30 stopni C. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów z drewnianych bali, w tym budynku nie ma konstrukcji na tzw. „zrąb” i nie ma widocznych połączeń w narożnikach. W domu nie brakuje też dużych okien z potrójnymi szybami, z których jedno wychodzi na stronę jeziora, otwierając wnętrze na piękny krajobraz.

Fot. Samuli Miettinen | Arch. Pluspuu Talot

W zimie mieszkańcy wykorzystują do ogrzewania ciepło geotermalne, które jest pompowane do domu ze specjalnej studni geotermalnej. W lecie z kolei, kiedy temperatury na zewnątrz przekraczają 30 stopni, z ziemi wdmuchiwane jest do wnętrza chłodne powietrze.

Fot. Samuli Miettinen | Arch. Pluspuu Talot

Laminowane bale o wymiarach 202 x 205 mm składają się z trzech sklejonych razem warstw drewna sosnowego. Najtwardszy rdzeń drzewa zawsze stanowi warstwę zewnętrzną.

Taki rodzaj budownictwa jest wciąż niezwykle popularny w Finlandii, gdzie z bal powstają nawet budynki szkół i przedszkoli. Zmienia się jednak sama technologia budowy takich domów. Niezmienną zaletą jest natomiast czyste i zdrowe powietrze we wnętrzu takiego budynku. Jest to więc prawdziwie ekologiczne podejście do współczesnego budownictwa.