Fot. Gianni Antoniali | Arch. Geza Architettura

Wino smakuje najlepiejz dobrym widokiem

W maleńkiej, włoskiej wiosce powstała nowoczesna stodoła w eleganckim stylu. Wzoruje się ona jednak na tradycyjnej, alpejskiej architekturze.

Fot. Gianni Antoniali | Arch. Geza Architettura

Jako współwłaściciele renomowanej winnicy Le Vigne di Zamò, Silvano Zamò oraz jego żona Brigitte wiedzą, że wino smakuje najlepiej w połączeniu z pięknymi widokami. Z tego powodu para znalazła wyjątkową lokalizację na budowę swego wymarzonego domu wakacyjnego. Ta lokalizacja to wzniesienie w maleńkiej wiosce Camporosso skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na alpejską dolinę.

Fot. Gianni Antoniali | Arch. Geza Architettura

Para zatrudniła włoską firmę architektoniczną GEZA, która miała zaprojektować dla nich dom podkreślający swą lokalizację i widoki. Dom jednocześnie miał odzwierciedlać ich miłość do rozrywki i wspólnego spędzania wolnego czasu. Projekt stanowił dla architektów pewne wyzwanie. W tym przypadku bowiem panoramiczne widoki były połączone ze skomplikowanym terenem. Działka była mocno stroma i pełna skał. Architekci musieli zatem starannie przeanalizować teren, by usadowić dom tworząc wrażenie płynnego przejścia architektury w krajobraz.

Fot. Gianni Antoniali | Arch. Geza Architettura

Architekci zaproponowali betonową konstrukcję podzieloną na dwa połączone ze sobą elementy z dwuspadowym dachem, który będzie obniżał się zgodnie z linią zbocza. Ściany szczytowe od wschodu zyskają duże przeszklenia prezentujące rozpościerające się niżej widoki.

Fot. Gianni Antoniali | Arch. Geza Architettura

„Takie rozwiązanie ma dwa cele: jeden zewnętrzny i jeden wewnętrzny” wyjaśniają architekci. „Od  zewnątrz dom wydaje się ślizgać po zboczu, ponieważ podłoże jest tu nachylone i płynne, a dom jest lekki i nie narzuca się tarasami swojemu otoczeniu. Od wewnątrz wielkość przestrzeni dziennej jest zdefiniowana przez imponujący, wyeksponowany dach z betonu, który w dwóch elementach kończy się na różnych wysokościach. Wydaje się jakby wchodził on w samą górę”.

„Materiały, które składają się na ten projekt odzwierciedlają podstawowe założenia, czyli jego lekkość” mówią przedstawiciele firmy. „Konstrukcja jest betonowa, ale to widoczne jest tylko od wewnątrz. Odsłonięte podłogi betonowe i sufity, zawieszone na szklanej fasadzie, podkreślają tylko lekkość dachu.” Aby jeszcze bardziej podkreślić takie wrażenie, architekci wydłużyli okapy dachu i podłogi. Stworzyli w ten sposób zewnętrzne tarasy, które przesłonięte są pionowymi żaluzjami z drewna modrzewiowego.