An Office and Two Houses

Loader Monteith Henry Woide
Partnerzy

O inspiracji

Szkocka pracownia architektoniczna Loader Monteith zaprojektowała biuro z dwuspadowym dachem wraz z dwiema prywatnymi rezydencjami dla operatora wycieczek na rowerach górskich na pochyłym terenie zdegradowanym w Szkocji.

Zlokalizowany w Inverness dwupiętrowy budynek biurowy ma stromy dwuspadowy dach. Charakteryzuje się okładziną z opalonego drewna i czarnymi metalowymi detalami – materiałami wybranymi tak, aby zmaksymalizować jego trwałość. Loader Monteith zaprojektował także sąsiadujący z nią parterowy dom o konstrukcji drewnianej na działce o powierzchni 5600 metrów kwadratowych. Pierwsza z dwóch planowanych rezydencji, wyróżnia się motylkowym dachem. Jak podaje studio, konstrukcje mają wspólną paletę materiałów z drewna i metalu, zaprojektowaną tak, aby stworzyć „wspólny język”.

„Duża część wyboru materiałów była podyktowana potrzebami klientów i ich pragnieniem uzyskania rzucającej się w oczy widoczności miejsca pracy” – powiedział dyrektor Loader Monteith Matt Loader. „Chcieliśmy zastosować rygorystyczne podejście do okładzin obu domów i biura” – dodał.

Wewnętrznie na parterze biura znajduje się kuchnia, przestrzeń wspólna i warsztat rowerowy, a także dwie przebieralnie z prysznicami dla gości. Narożne okno sięgające od podłogi do sufitu w kuchni zapewnia widok na otaczający wiejski krajobraz. Przesuwane drzwi zapewniają dostęp do zagospodarowanego podwórza.

Powierzchnia biurowa na planie otwartym, z polerowanymi betonowymi podłogami, drewnianymi panelami sufitowymi i białymi ścianami, stanowi przestrzeń spotkań dla pracowników na górnym piętrze. Według studia ciepłe wnętrza mają podkreślać widok na pobliską cieśninę i korony drzew, tworząc „bliskie połączenie z krajobrazem”. W rezydencji znajduje się kuchnia na otwartym planie, która schodzi do części wspólnej, nawiązując do kształtu pochyłego terenu.

Wysoce izolowana konstrukcja szkieletowa z drewna ogranicza straty ciepła w prywatnej rezydencji. Otwory umożliwiają wentylację krzyżową w miesiącach letnich. Budynek zasilany jest energią słoneczną. Jest ona również magazynowana w zintegrowanym akumulatorze. Pozwala to zoptymalizować jego efektywność energetyczną i koszty.

Lokalizacja: Inverness, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA