Dom z apartamentem dla teściów

KLAR Václav Novák
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA położona jest na południowym skraju wsi Rybí w województwie morawsko-śląskim. Teren wyznacza krawędź drogi dojazdowej, lokalnego potoku i sąsiedniego ogrodzenia posesji. Jest to spora działka, ale o znacznie zmniejszonej powierzchni zabudowy. Kształt przyszłego domu jest w rzeczywistości w dużej mierze zdeterminowany minimalnymi wymaganymi przeszkodami z istniejących podziemnych zbiorników magazynowych gazu i ze skraju lasu.

Łagodnie opadająca na południowy wschód, strona oferuje malownicze widoki na okoliczne pastwiska, lasy i wiejskie domy. Droga dojazdowa przecina potok w najniższym punkcie terenu, znajduje się tam mały krzyż przydrożny z ławeczką. Miejsce to jest ogólnodostępne, mimo że znajduje się na terenie klientów. Od wieków jest częścią Drogi Krzyżowej z Nowego Jiczyna do Štramberka.

Sprecyzowany plan

Klienci określili, że program budowy powinien obejmować dom dla czteroosobowej rodziny oraz wydzieloną część dla ich dziadków. Chcieli, aby dom był wykonany z drewna, a także zrównoważony w tym sensie, że powinien być łatwy w budowie i opłacalny w eksploatacji. Marzyli również o możliwość samodzielnego wybudowania domu, przynajmniej częściowo.

Wizja

Wokół tego niezagospodarowanego terenu prawie nie ma sąsiednich budynków, które określałyby strukturę lub formę. Nieopodal stoją dwa katalogowe domy o dwuspadowych dachach, pozostała część wsi to mieszanka wolnostojących domów jednorodzinnych z różnych okresów. Odpowiadając na pytanie: „Jak powinien wyglądać nowy dom?” było w tym przypadku dość trudne. Po rozważeniu ograniczeń budżetowych, wymagań programowych i preferowanego wyboru budynku o konstrukcji drewnianej, naszą ostateczną decyzją było przyjęcie racjonalnego podejścia z powtarzaniem elementów konstrukcyjnych.

Dwie podłużne bryły ze spadzistymi dachami są połączone ze sobą pod kątem i umieszczone na krawędzi terenu. Na pierwszy rzut oka ten kształt może przypominać typowy beskidzki, parterowy domek z dwuspadowym dachem. Rozwiązanie z dwoma skrzydłami dobrze sprawdza się w rozdzieleniu domu rodzinnego i przyszłego apartamentu dla teściów. Wewnątrz naroża uformowany jest prywatny dziedziniec. Od strony południowej, osłonięty od północy i wychodzący na pobliski las. Zacieniony przez nawis dachu szeroki taras ciągnący się przez całą długość domu łączy go z dziedzińcem. Oferuje nieskończone możliwości do posiedzenia, relaksu i wsłuchiwania się w odgłosy płynącej wody, szelestu liści czy odległego szumu wiejskiego życia. Dojrzałe drzewa rosnące wokół potoku zapewniają cień przed gorącym letnim słońcem.

Szukasz opalanej deski? Zajrzyj do Wood of Fire i Degmeda.

Lokalizacja: Rybí, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt