Fot. Ronald Zijlstra | Arch. Studio SKA

Nowoczesna reinterpretacjatradycyjnej zabudowy

Na skraju rezerwatu przyrody Appelbergen, na wsi Onnen, pierwotnie znajdował się mały dom z budynkiem frontowym z lat 50. i 60. XX wieku. Pierwotny układ dziedzińca był mniej więcej taki sam. Idealnie byłoby zachować STODOŁE z lat 30. XX wieku. Klient i architekt opracowali plan, który miał na celu częściową konserwację budynków. Po badaniach ostatecznie okazało się, że przebudowa STODOŁY jest niewykonalna, dlatego zdecydowano się na całkowicie zamienną konstrukcję. Warunek był taki, że uszanuje się podwórko i charakterystyczną STODOŁĘ.

Fot. Ronald Zijlstra | Arch. Studio SKA

Nowy plan uwzględnia istniejący dziedziniec i kontury starej zabudowy. Całość jednak przebudowano dalej od drogi. Jako element łączący trzy główne bryły wybrano czarną, pionową stolarkę.

Fot. Ronald Zijlstra | Arch. Studio SKA

W dawnym domu funkcja mieszkalna skierowana była głównie w stronę ulicy, STODOŁA z tyłu pełniła funkcję rolniczą. W nowym projekcie zdecydowano się mieszkać z tyłu – z widokiem na słońce i ze względu na widok – oraz pracować i spać przy ulicy. To, co kiedyś było STODOŁĄ, jest teraz salonem, a frontowy dom służy jako miejsce do pracy i spania.

Fot. Ronald Zijlstra | Arch. Studio SKA

Architektura nawiązuje do starych budynków, ale ma bardziej współczesny wygląd. Zarówno dom frontowy, jak i szopa mają prosty i skromny projekt, a tam, gdzie to możliwe, zastosowano materiały pochodzące z recyklingu, takie jak  dachówka falista na frontowym domu i drewniana konstrukcja dachu szopy. Całość ma cichy, prosty i wiejski wygląd, który dobrze komponuje się z otoczeniem kulturowo-historycznym.