Aranżacja wnętrz w nowoczesnej STODOLE z ogrzewaniem podłogowym – możliwości i ograniczenia

Jane Hope Adrien Williams
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Jednym z wyzwań, które nowoczesna STODOŁA stawia przed użytkownikiem, jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Ze względu na dużą otwartą przestrzeń oraz wysokość pomieszczeń, STODOŁY mogą być podatne na znaczną utratę ciepła, dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań izolacyjnych, ale nie tylko. Szczególnym wyzwaniem w ogrzewaniu wysokich pomieszczeń jest naturalne zjawisko gromadzenia się ciepłego powietrza pod sufitem, wobec czego urządzenia, które rozprowadzają ciepło za pomocą rozgrzanego powietrza, mogą okazać się zawodne – u góry będzie bardzo ciepło natomiast osobom np. siedzącym przy stole na parterze będzie chłodno.

Optymalnym rozwiązaniem zapewniającym równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu jest ogrzewanie podłogowe potocznie zwane podłogówką. Podłogówka daje coś, czego nie oferują inne systemy grzewcze, czyli komfort cieplny na całej powierzchni pomieszczenia, nie tylko przy grzejniku, kominku czy innym źródle ciepła. Dodatkowo w podłogowym systemie HD (Heat Decor) ciepło może być rozprowadzane w większej części przez fale podczerwieni, ogrzewając bezpośrednio ludzi i obiekty stałe, oraz kumulując energię cieplną w strukturze budynku.

Ogrzewanie podłogowe oferuje ponadto wiele modnych możliwości aranżacyjnych. Wiąże się też z pewnymi ograniczeniami.

Aranżacja wnętrz nowoczesnej STODOŁY z ogrzewaniem podłogowym

Aranżacja wnętrz nowoczesnej STODOŁY z zastosowaniem ogrzewania podłogowego pozwala uzyskać maksymalną przestronność pomieszczeń, w których bez trudu odkurzacz automatyczny dotrze w każdy kąt. Podłóg siłą rzeczy nie pokrywają nieodpowiednie do ogrzewania dywany czy wykładziny, co nada wnętrzom spójny i harmonijny z otoczeniem, a zarazem trochę surowy, a na pewno uporządkowany charakter. Jaki dokładnie?

W nowoczesnych STODOŁACH z ogrzewaniem podłogowym idealnie sprawdzą się takie style jak: minimalistyczny, nowoczesny i skandynawski. Wszystkie one cechują się prostotą, funkcjonalnością, harmonią, czystą linią oraz oszczędnym użyciem mebli i dekoracji. Dodatkowo każdy z tych styli charakteryzuje otwarta przestrzeń a podłogi wykonane są często z materiałów dedykowanych do ogrzewania podłogowego, takich jak płytki ceramiczne, gresowe, panele laminowane i winylowe oraz deska warstwowa. Oszczędność dekoracji ma na celu stworzenie obrazu niezagraconej przestrzeni, w której uwaga człowieka skupia się na odprężającym widoku za oknem, wolna od nadmiaru w elementach wyposażenia wnętrza.

Charakterystyczne dla tych styli jest zastosowanie we wnętrzach kolorów takich jak biel oraz odcieni szarości połączonych z elementami czerni i drewna w ciepłej tonacji. Daje to zarazem odczucie uporządkowania przestrzeni, jak i odrobinę surowości.

Dla fanów bardziej surowych wnętrz odpowiedni jest styl loftowy lub industrialny, uwydatniający surowość budynku oraz jego konstrukcję. Styl ten zdecydowanie sprawdzi się, gdy zależy nam na oryginalnym wnętrzu, w którym chcemy widzieć prostotę oraz ciemne i odważne kolory, takie jak czerń czy czerwień cegły. Charakterystyczne są też dla tych aranżacji duże okna zaczerpnięte z fabryk i zakładów produkcyjnych.

Dobrym przykładem stylu, który idealnie wpasuje się w obecne trendy wnętrzarskie i specyfikę nowoczesnej STODOŁY, jest również styl japandi. To dość nowoczesny styl wywodzący się z połączenia stylu japońskiego z popularnym w Polsce stylem skandynawskim. Tworzy on we wnętrzu spójną i harmonijną przestrzeń opartą na funkcjonalności i naturalności. Styl ten jest doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie spokój, równowagę i bliskość natury. Jest to idealna kombinacja minimalizmu japońskiego i skandynawskiego designu, tworząca elegancką i harmonijną przestrzeń.

Co daje nam ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom oraz coraz większej dostępności i świadomości użytkowników.  Głównym atutem tego systemu jest komfort cieplny, gdyż ogrzewanie to zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni podłogi. W przypadku aranżacji wnętrz w STODOLE, ogrzewanie podłogowe jest szczególnie atrakcyjne ze względu na charakterystyczną architekturę budynku. Niewątpliwą zaletą tego typu systemu jest brak widocznych elementów, które ukryte zostają pod wylewką. W przypadku zastosowania ogrzewania elektrycznego foliami grzewczymi system ten może być instalowany zarówno pod wylewkę, jak i bezpośrednio pod podłogą pływającą, np. gdy odbieramy budynek w stanie deweloperskim lub go remontujemy. Brak grzejników na ścianach pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni, co daje większą swobodę w doborze mebli, dekoracji i układu pomieszczeń. Nie trzeba obawiać się, że grzejniki będą kolidować z wybranym stylem czy zabierać cenną przestrzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku małych domów.

Ogrzewanie podłogowe, popularnie zwane podłogówką, pozwala nie tylko na stworzenie w domu przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu, ale również generuje oszczędności. Korzystny rozkład temperatur powoduje większy komfort cieplny mniejszym kosztem. Mniej ciepła ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe.

Decydując się na ten typ ogrzewania warto pamiętać, że bardzo dobrze współpracuje ono z systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Dzięki łatwiejszej i lepszej kontroli temperatury w domu nadaje się także do zastosowania z automatyką domową i systemami inteligentnego domu, ponieważ umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury. Ogrzewanie podłogowe to zatem przyszłość budownictwa zrównoważonego, dzięki której ogrzewnictwo redukować będzie negatywny wpływ na środowisko.

Ograniczenia i wyzwania, które stawia ogrzewanie podłogowe

Mimo licznych zalet aranżacja wnętrz w nowoczesnej STODOLE z ogrzewaniem podłogowym wiąże się również z pewnymi ograniczeniami.  Jednym z nich jest konieczność odpowiedniego przygotowania projektu układu funkcjonalnego wnętrza oraz samej instalacji, a także podłoża przed montażem systemu. Co istotne przed przystąpieniem do prac należy skonsultować się z fachowcem, by upewnić się, że podłoże spełnia wymogi techniczne, gdyż mimo dobrych chęci, ze względu na wysokość systemu wodnego ogrzewania podłogowego, nie zawsze istnieje możliwość zastosowania go w danym wnętrzu.

Jeśli jednak bardzo zależy nam na ogrzewaniu podłogowym, z pomocą przychodzi ogrzewanie foliami grzewczymi Heat Decor, które zajmuje zdecydowanie mniej miejsca oraz jest łatwiejsze w montażu niż klasyczna wodna podłogówka. Projektując wnętrze z zastosowaniem folii grzewczej pod podłogę pływająca, jak i pod wylewkę, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, m.in. o tym, że:

  • W pomieszczeniach mokrych (np. łazienka, pralnia) nie wolno stosować systemu pod wylewkę w bliskim sąsiedztwie armatury (tj. wanna, prysznic, umywalka, WC) w strefie bezpieczeństwa 0 i 1.
  • Nie wolno instalować go pod stałą zabudową przylegającą do podłoża (jak np. meble kuchenne, zmywarka, piekarnik).
  • Minimalna wysokość nóżek, na których powinna stać zabudowa nad ogrzewaniem, to 3 cm, a powierzchnia nożki powinna być nie większa niż 16 cm2.
  • Ze względu na ochronę podłóg nad włączonym systemem nie wolno umieszczać przedmiotów izolujących ciepło, które przylegają do podłogi. Są to między innymi materace czy legowiska dla psa oraz dywany nie przeznaczone do ogrzewania podłogowego.
  • Temperaturę użytkową ustawia się nie wyższą niż 24°C i nie niższą niż 5°C, co zapewnia długotrwałe i bezpieczne korzystanie z systemu grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością, a dzięki foliom grzewczym stało się też bardziej przystępne. System ten ma jedno wyzwanie, któremu musimy sprostać, abyśmy mogli cieszyć się ciepłem w naszym domu. Do prawidłowego działania ogrzewania niezbędne jest zasilanie. W przypadku wodnej podłogówki będzie ona wymagała dodatkowego urządzenia takiego jak pompa ciepła, które emituje hałas oraz zimne powietrze w miejscu, w którym się znajduje. Może być to uciążliwe dla mieszkańców nowoczesnych STODÓŁ, którzy cenią sobie spokój, ciszę oraz bliskość natury. Inaczej jest w przypadku systemu grzewczego HD (Heat Decor). Instalacja takiego systemu jest bezproblemowa i wymaga jedynie podpięcia pod już istniejącą sieć elektryczną. System nie emituje żadnych hałasów i nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych, często drogich urządzeń ani wymiany elementów w przyszłości. W cenie podobnej do pompy ciepła z wodną podłogówką dostaniemy nowoczesną elektryczną podłogówkę z instalacją fotowoltaiczną.

Zdecydowanie warto wziąć pod lupę koszty związane z instalacją oraz eksploatacją ogrzewania podłogowego. W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych instalacja ogrzewania podłogowego kosztuje znacznie więcej w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego ze względu na koszt np. pompy ciepła i pracochłonność montażu podłogówki. Koszt montażu ogrzewania elektrycznego foliami grzewczymi będzie przynajmniej dwukrotnie niższy.

Ogrzewanie podłogowe ma większą bezwładność cieplną niż tradycyjne grzejniki, co oznacza, że może potrzebować więcej czasu na osiągniecie pożądanej przez nas temperatury w pomieszczeniu. Zatem jeśli zależy nam na szybkim podgrzaniu pomieszczenia zarówno wodne ogrzewanie podłogowe, jak i ogrzewanie foliami grzewczymi pod wylewkę, może nie być idealnym rozwiązaniem. Natomiast plusem będzie tu zdecydowanie fakt, iż ten rodzaj ogrzewania pozwala na akumulację energii np. z instalacji fotowoltaicznej oraz wolniejsze wychładzanie się pomieszczenia.

Jeżeli jednak zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia, z pomocą przychodzi ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi instalowanymi bezpośrednio pod podłogą pływającą. Czas nagrzewania w porównaniu do klasycznej podłogówki jest zdecydowanie krótszy i już po chwili mieszkańcy mogą cieszyć się ciepłem w swoim domu. Możemy to ogrzewanie włączać zdalnie, np. tuż przed przybyciem gości do wynajmowanego budynku.

Ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłogi. Czyli jaką podłogę wybrać, aby móc cieszyć się ciepłem w swoim domu.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy zastanowić się nad tym, jakie podłogi chcemy mieć w swoim domu, gdyż nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie ze względu na różnice w przewodnictwie ciepła. Ogrzewanie podłogowe może być stosowane z różnymi rodzajami podłóg, są to między innymi płytki ceramiczne, materiały naturalne takie jak kamień, oraz panele laminowane, czy deska warstwowa i panele winylowe, układane jako podłoga pływająca oraz klejona do posadzki. Nie zaleca się na ogół stosowania podłóg z litego drewna, gdyż mogą być one niedostosowane do tego typu ogrzewania ze względu na ich termokurczliwość, niejednorodną strukturę i możliwe wystąpienie odkształceń pod wpływem ciepła.

Dzięki temu, że folie grzewcze Heat Decor już uzyskały aprobatę producentów podłóg laminowanych i winylowych w montażu bezpośrednio pod nie, stały się one sprawdzoną i bezpieczną alternatywą dla dotąd znanych form ogrzewania.

Stosowanie ogrzewania podłogowego we wnętrzach nowoczesnej STODOŁY daje wiele kreatywnych możliwości i pozwala na stworzenie unikalnego miejsca zamieszkania współgrającego z bliskością natury. Choć ma swoje ograniczenia, system ten zapewnia najlepszy komfort cieplny oraz łączy się z atrakcyjnymi stylami aranżacji wnętrz. Ułatwia ponadto zachowanie czystości i porządku na swobodnie dostępnych podłogach – automatyczny odkurzacz bez trudu dotrze w każde miejsce.

Więcej informacji o systemach grzewczych Heat Decor znajdą Państwo w zakładce „Materiały” oraz na Facebooku i Instagramie.

Architekt

Fotograf

Adrien Williams

SYSTEMY GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ:

Heat Decor