Arco Iris en el Desierto

51-1 arquitectos
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Brak deszczu na peruwiańskim wybrzeżu sprawia, że warunki życia w marginalnych osadach są ekstremalne: w miejscowości Pachacutec dzieci żyją na piaszczystej plaży bez cienia i odcięte od jakiejkolwiek roślinności, podczas gdy ich rodzice cały dzień pracują w mieście 2 godziny drogi stamtąd.

Z inicjatywy i finansowania znanego peruwiańskiego szefa kuchni Gastóna Acurio oraz przy wsparciu Ministerstwa Integracji Społecznej, Nauczycieli i ciężkiej pracy Rodziców Centrum Edukacji Początkowej nr 129 zbudowano ogród oraz kuchnię-jadalnię, w których dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą łączyć się z różnorodnością biologiczną, uczyć się uprawiać żywność, gotować ją z nauczycielami, rodzicami i dziadkami według przepisów ze swojego otoczenia, wzmacniając w ten sposób swoją tożsamość.

Jak zrobić ogród na piasku i bez wody? W tym celu architekci z pracowni 51-1 arquitectos nad alternatywnymi technikami tworzenia gleby i nawadniania z agronomem Luisem Camacho, który również wybrał szeroką gamę upraw wymagających niewielkiej ilości wody. Póki co, mimo że na pustyni Pachacutec nie pada deszcz, to w Arco Iris en el Desierto jest tęcza!

Lokalizacja: Ventanilla, Peru
Tekst: nowoczesna STODOŁA